Шефката на инспектората към Здравното министерство Пенка Белева, за която стана ясно, че е взела близо десет хиляди лева заплата за месец, работила без почивка през целия март. Това стана ясно на извънреден брифинг във ведомството.

Припомняме, че бомбастичните цифри станаха ясни, след като в медиите се появи фиш с възнаграждението на Белева.

На пресконференцията бе изтъкнато, че фишовете не изглеждат така, но не отрекоха сумите, които фигурират в документа, придобил публичност.

Пенка Белева работи на нормиран 8-часов работен ден. През седмицата, след тези 8 часа, трудът не се заплаща, а се компенсира с отпуска, обясни Радослав Щербаков, началник отдел “Счетоводство”.

В работни дни не може да се получават пари допълнително за извънреден труд.

В конкретния случай с Белева извънредният труд е натрупан в събота и неделя.
Ставката се получава, като се раздели заплатата на броя работни дни в съответния месец, в който се полага труда и 8 часа, което е продължителността на деня. Ставката се умножава с коефициент 1,75, тъй като в почивните дни завишението е 75 на 100%, разясниха от МЗ. За празничните дни завишението е 100 на 100 и служителят получава двойна надница.

Главният секретар на МЗ Пламен Кенаров уточни, че 100-те часа извънреден труд на Белева са за март. За официалния празник на 3 март пък тя е получила двойна надница.

Припомняме, след като миналата седмица стана ясно какво е възнаграждението на началника на Инспектора в МЗ Пенка Белева, министър Москов обеща днес да представи пълните отговори за това кой служител в инспектората към Министерство на здравеопазването колко е вземал. Лично неговата заплата била 4100 лв.

Пенка Белева стана известна най-вече покрай акцията на ГДБОП във Фонда за лечение на деца, за която има подозрения, че е извършена по неин сигнал, въпреки отказа да се предостави информация от доклада по извършената преди това проверка. Все още обаче по тези обвинения няма движение от страна на прокуратурата.

Кенаров обясни и причината за натоварването на служителите през въпросния месец. “Трябваше да подготвим за около 20 дни доклад за всички обществени поръчки от 2009 до 2016 г. на 147 разпоредители”, изтъкна той. Тази задача била възложена от Министерски съвет от края на февруари месец.

Членове на политическия кабинет не получават допълнително заплащане за извънреден труд, поясни още Кенаров.

От здравното ведомство се похвалиха още, че заради засилени контролни функции е предотвратено и осигурено законосъобразно разходване на публични и бюджетни ресурси в размер на 12 473 000 лв.

Главният секретар на МЗ Пламен Кенаров даде сравнение, че през 2014 г. са били направени 8 проверки, а през 2015 г. той отчита 10 планови проверки. 38 проверки пък са направени по сигнали на граждани, медии и др.

Допълнително в момента текат още 12 последващи проверки, а 5, стартирали през 2015 г., се очаква да приключат.

За 12 879 000 лв. е установено незаконосъобразно изразходване. Затова документите за тях са изпратени на компетентните органи. Нарушенията са в търговски дружества, хематология, нарушения в инвестициите, поясни още проф. Кенаров.

“Нито една запетая на закона не сме допуснали да бъде нарушена”, увери той.