Проверката на председателя на съвета на директорите на Александровска болница проф. Милан Миланов приключи преди няколко дни и има нови обстоятелства - има два договора, един трудов и граждански. Той като независим член няма право да има трудови взаимоотношения с болницата.
Това заяви пред Нова телевизия зам.-министърът на здравеопазването Димитър Петров. Проф. Миланов е работил на пет места и е попълнил декларация за съвместимост, той е попълнил декларацията и пише, че отговоря на изискванията и няма правоотношения, обясни той. Миланов рискува да бъде подведен под наказателна отговорност.
Дано да е от незнание, но това не променя обстоятелствата, твърде много незнание и начина на провеждане на съветите без участие на Александър Оскар, без протоколи, това е безотговорно поведение, поясни Петров. Получен е сигнал, че има правоотношение с болницата е бил е проверен, заяви зам.-министърът.
Във възраженията си Миланов е написал, че е подал декларация и че отговаря на изискванията и има конкурс - или не знае какво е подписал или не е разбрал, анализира зам.-министърът на здравеопазването. Извършената проверка в Александровска болница показва, че доц. Оскар не е имал документални следи до материали, нито за заседанията на директорите, на които са взети решения за плащане за 23 млн.лв. без неговото участие, тя е била с ограничен обхват обаче проверката, уточни той.
По-драстични нарушения ще излязат, когато новият съвет влезе, смята зам.-министърът. Не мога да разбера тази упоритост при нарушенията, тя е провокирана да не се допусне нов състав, да види какво е ставало в Александровска болница.
Това не касае дейността на двамата изпълняващи директори, тъй като са от юли 2020 г. - няма една година, а по-скоро касае дейността на по-предишния изпълнителен директор Костадин Ангелов, който 7 г. е бил изпълнителен директор, увеличили са се загубите от 30 на 68 млн.лв., средно около 7 млн.лв. на година.
А предните (загуби) са натрупани в началото на века, коментира Димитър Петров. Тази упоритост говори, че се прикрива нещо, смята той За проверката в "Пирогов" той обясни, че трябва да приключи. Ако данните са потвърдят за фалшиви хоспитализации на хора и дейности, здравното министерство ще бъде безкомпромисно, каза той.
Ще се гледа на какво ниво са нарушенията и защо ръководството не е упражнило контрол, обясни Димитър Петров.
"Пирогов" е голяма болница, не всичко може да е виждал директорът проф. Асен Балтов, но ако се установят системни нарушения - може да се стигне до обвинения за неупражнен контрол, заяви Петров.
Хематологията е в много тежко финансово състояние, продължение на години там има финансови загуби, вероятно там ще има нов конкурс за целия съвет на директорите. В момента е обявен конкурс за болница "Света Анна", тя обаче е друг тип - акционерно дружество. Трябва да се събере общото събрание.
Болницата е в лошо състояние е, има недъзи по отношение на управлението, на базата, лечебната дейност, отношение към персонала. Заради начина на управление много хора напускат, изпълнителният директор отсъства, поясни Димитър Петров.
Има още един момент - вечни директори на болници, които управляват от 20 г., каза той. Според Петров оптималното време за управление на длъжност е от 6-8 години. Трябва да се въведе мандатност за управление на болницата, такова предложение ще бъде направено за промяна, допълни Димитър Петров.
Бай Мангал
на 26.06.2021 в 15:12:41 #1До психично неуравновесената травесра: Нъ тъ знам в гейскo-пидираскинитe среди под какъв "артистичен" псевдоним (ала) Биби свирката, Боряна дълбоката или Борислава широката се подвизаваш, ама преди да критикуваш нечия статия, що първо не си направиш разбор на написаното и броя на правописните грешки
Да разбирам ли, че не можеш да си направиш " разбор" на коментара, защото си кух като хралупа
Sorry, че се повтарям, ама това че отказваш да потърсиш помощ от специалист, не те оневинява