Демографската ситуация се отразява на здравеопазването. Младите лекари стават все по-малко. След години ще имаме проблем с недостиг на млади специалисти. Това заяви пред БиТиВи депуатът от ПП/ДБ и член на здравната комисия в НС Александър Симидчиев.
Той посочи, че здравеопазването е сфера, в която трудно се правят реформи. По думите му реформите изискват дълъг хоризонт от 5-10 години. Симидчиев бе категоричен, че за година или две не може да се постигне нищо съществено. Според него реформата в здравеопазването трябва да е надпартиен приоритет.
Народният представител изтъкна, че за последните 33 години у нас е имало 31 министри на здравеопазването. Последните седем от тях не са изкарали повече от 200 дни на поста. Депутатът поясни, че в такава ситуация няма как да се вземат стратегически решения.
По думите му навсякъде има лобита, като здравеопазването не е изключение.
По отношение на спешната помощ той заяви, че тя е критичен елемент на здравеопазването. Симидчиев уточни, че Министерството на здравеопазването има пряко отношение към финансирането й.
Депутатът от ПП/ДБ засегна и темата за е-рецептите. Той поясни, че първият опит за тяхното въвеждане е направен преди 2 години. Симидчиев заяви, че при новия опит за тяхното въвеждане системата не е работела гладко и се е наложило да се върне, макар и временно хартиената рецепта. Е-рецепта дава възможност за отчетност и контрол, каза още той.