Асоциацията на университетските болници в Република България (АУБРБ) призовава да се спре с публичното уронване на престижа на болниците и техните ръководства, в частност на университетската болница СБАЛАГ "Майчин дом" и изпълнителният директор проф. д-р Иван Костов, дм.
Позицията на Асоциацията идва по молба на болницата за подкрепа и становище по повод казуса с "Майчин дом". Според ръководството на болницата се води "яростна, недостойна кампания от няколко лекари като най-изявени са доктор Алън Начев и доктор Елена Георгиева". Компроматите и лъжите им целят смяна на ръководството на "Майчин дом", изтъква екипът на болницата.
В тази връзка от Асоциацията на университетските болници в Република България подчертават, че от месеци следят целенасочени кампании срещу редица университетски болници в страната и тяхното ръководство.
В позицията се посочва, че СБАЛАГ "Майчин Дом" е символ на академизма в медицината, като най-старата АГ болница в страната. От Асоциацията са притеснени още от факта, че определени лица рушат имиджа на институцията и нейното ръководство.
Отбелязват, че на вчерашния брифинг в "Майчин Дом" всички хабилитирани завеждащи клиники лекари, ръководители на отделения, както и завеждащите катедри са подкрепили директора на болницата проф. д-р Иван Костов, дм.
От АУБРБ настояват да се спре публичното уронване на престижа на болниците и техните ръководства, тъй като осигуряването на спокойна среда е важно за успешната лечебна, образователна и научна дейност на болниците.
Освен това подчертават, че с недоказани внушения и обвинения се нанася вреда не само на лекарското съсловие, но и на гражданите на България, които разчитат да получават качествена здравна помощ, но започват да изпитват недоверие в цялата здравна система.
По отношение на конкретните обвинения към университетска болница "Майчин дом" от АУБРБ уточняват следното:
- Директорите и управителите на лечебните заведения в Република България се избират за определен срок, по определен в специалните закони ред. Всеки, който желае и отговаря на критериите, може да се кандидатира, и ако бъде избран, да управлява и представлява лечебно заведение.
- Нито един директор/управител/ не си определя заплатата. Тя се определя за частните лечебни заведения от собственика, а за държавните и общинските такива по реда, предвиден в Закона за публичните предприятия и правилника за неговото прилагане.
- В университетските болници на Република България работят водещи лекари, учени и преподаватели, които заедно със студентите и специализантите в медицинските университети са най-големият капитал и потенциал на българското здравеопазване.
- Никой не може да лиши временно избраните лекари на управленски позиции в болниците от правото да практикуват своята професия.
- Никой няма право да забрани на българския пациент да избере кой, кога и как да го лекува.
В заключение от Асоциацията на университетските болници в Република България апелират обществото да не се занимава с дребнотемие, а да се концентрира върху решаването на залегналите проблеми и предизвикателства.
"Спорните въпроси не се решават с доноси и публикации, в които не се отразява едновременно и позицията на засегнатата страна, а по предвидения в закона ред". Последната дума има компетентният съд с влязло в сила съдебно решение относно вината, или липсата на такава у когото и да било, припомнят от Асоциацията.
Отвореното писмо на АУБРБ е изпратено към премиера Николай Денков, здравния министър Христо Хинков, министърът на образованието Галин Цоков, председателят на комисията по здравеопазването в НС проф. д-р Костадин Ангелов, председателят на комисията по образованието и науката в НС Красимир Вълчев, както и към медиите.