На 14 септември, Световния ден за информираност за атопичния дерматит, Асоциация "Грижа за пациента" и Асоциация на пациентите, активни в здравеопазването (АПАЗ), проведоха среща с пациенти и експерти в София. Основната цел на събитието беше да се обсъдят съвременните терапии за лечение на тежки форми на атопичен дерматит, които значително подобряват качеството на живот на засегнатите пациенти.

На срещата участваха водещи специалисти в областта на дерматологията и медицината на съня, като доц. д-р Жана Казанджиева, председател на Секцията по дермато-алергология към Българското дерматологично дружество, и д-р Нейко Нейков, специалист по медицина на съня в Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда. Те подчертаха важността на ранната диагностика и навременната терапия, като споделиха опит и резултати от лечението на пациенти с тежък атопичен дерматит.

По данни, представени на събитието, близо 200 000 възрастни и 400 000 деца в България страдат от атопичен дерматит, като около 25-30% от засегнатите деца и 5-8% от възрастните имат тежки форми на заболяването, което сериозно влошава качеството им на живот. Тези пациенти често страдат от нарушения на съня, алергичен ринит и астма, което допълнително усложнява състоянието им.

Доц. Казанджиева отбеляза, че JAK инхибиторите, които са част от новите терапии за умерен до тежък атопичен дерматит, са постигнали значителен напредък в лечението на заболяването. Тези иновативни препарати блокират възпалителния процес на клетъчно ниво и са доказано ефективни при облекчаването на симптомите като сърбеж и обриви. В България вече са одобрени три различни терапии с JAK инхибитори, които са помогнали на хиляди пациенти да постигнат ремисия и значително подобрение в качеството на живот.

Д-р Нейков подчерта, че нарушенията на съня са особено тежки при пациенти с атопичен дерматит, като между 47% и 80% от децата и възрастните с това заболяване страдат от проблеми със съня. Той добави, че най-ефективният начин за подобряване на съня е лечението на самото заболяване, като JAK инхибиторите са се доказали като най-ефективни в тази насока.

На събитието беше обсъдена и нуждата от по-добра информираност сред пациентите относно наличните терапии, за да могат те да получат правилното лечение и да постигнат дълготрайна ремисия на заболяването.

От септември НЗОК ни уведомява по телефона или онлайн за протоколите за лекарства

От септември НЗОК ни уведомява по телефона или онлайн за протоколите за лекарства

Съобщенията ще бъдат изпращани при регистриране на нов протокол, при нужда от допълнителни документи, при отказ, при прекратяване и при изтичане на срока на протокола