До края на годината се очакват извънредни доставки на медикаментите "Вентолин" и "Пулмикорт". Това съобщи за БНР Аркади Шарков, здравен икономист от Експертния клуб за икономика и политика.

От един от продуктите ще бъдат доставени 9 100 опаковки, а от друго от лекарствата - 15 150 опаковки.

Шарков посочи, че 25 000 опаковки от препарат за диабет вече са доставени преди дни и обясни, че в момента се компенсират дефицитите, нараснали през последната седмица и половина. Той призова гражданите да са спокойни, че лекарствата ще достигнат до аптеките.

В зимните месеци се обострят всички респираторни заболявания и има завишено предписване на един от лекарствените продукти, като ситуацията е сходна с тази от времето на пандемията, поясни експертът.

Двама се карат, третият си чака лекарствата

Двама се карат, третият си чака лекарствата

Споровете кой е виновен с нищо не подобряват положението на пациентите, които продължават да търсят пулмикорт или семаглутид, например

По думи на Шарков причините за липса на лекарства са комплексни, като дефицит на медикаменти има във Великобритания, Франция, Гърция.

Той открои нарушените вериги на доставка и ценовата регулация като причини редица продукти или да излизат, или да не влизат у нас.

Експертът посочи, че при антибиотиците няма информация за дефицит с изключение на един конкретен продукт.

По отношение на ценообразуването и лекарствената регулация в България Шарков заяви, че у нас се прави външно ценово рефериране с десет държави.

"Най-ниската цена се взема за България. Пет от тези държави са от развитата част от Европа, пет - от по-малко развитата, по-източните държави. Затова сме и с едни от най-ниските цени в Европа. Тук държим едни от най-ниските цени в ЕС. Това е част и от причината част от лекарствата да са изгодни за легален паралелен износ", обясни здравният икономист.

Проблемът с липсата на лекарства - никога толкова сериозен, колкото сега

Проблемът с липсата на лекарства - никога толкова сериозен, колкото сега

Разраства се търговията на черно с медикаменти