Над 1500 лекарства са били изтеглени от българския пазар за последните 4 години. Това съобщи БНР по информация на председателя на Асоциацията за развитие на паралелната търговия с лекарства Боряна Маринкова.
На проведената в Пампорово работна среща на Федерация "Български пациентски форум" и Българската асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства стана ясно, че в 62% от случаите недостигът на лекарства се дължи на временно или трайно преустановен внос или на дерегистрирани лекарства с изтрити от България досиета по желание на техните първовносители, които обаче лекарите продължават да изписват, а пациентите - да търсят, без те да са налични на територията на страната.
Според Маринкова паралелният износ може да помогне за справяне с недостига. Тя посочи, че се предвижда въвеждането на системата за следене на лекарствените наличности. Маринкова изрази мнение, че е необходимо чрез законов механизъм да се въведат проактивни мерки, а не просто забрана за износ на лекарства в случай на недостиг.
Не просто ще има лекарство, което ще влезе в забрана за износ, а там ще се инициира процедура за много бърз паралелен внос на това лекарство, откъдето е необходимо, обясни тя.
Според нея трябва да се направят поправки в Закона за лекарствата, за да се даде възможност за паралелен внос на дерегистрирани лекарства, които не са изтеглени от България заради проблеми с лекарствената безопасност.
Като пример тя посочи, че през 2017 г. общо 327 лекарства са били дерегистрирани. Нито едно от тях обаче не е имало проблем с лекарствената безопасност.
От Българската асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства подчертават, че чрез паралелен внос липсващите лекарства могат да стигнат до българския потребител за около три седмици. Според Маринкова този период е приемлив, за да не усетят пациентите остър недостиг.
На онлайн платформата, създадена на 9 юни 2018 г. съвместно с Федерация "Български пациентски форум", за шест месеца са били получени 400 сигнала. Според Маринкова това е много интензивен период на сигнализиране спрямо досегашните форми за обратна връзка от страна на пациентите.
Сигнали са били получени за общо 274 медикамента, като 85% от тези сигнали са били подадени от пациенти или техни близки.