Тежестта на кризата в България не е сред най-сериозните в ЕС и е съпоставима със стопанския спад в Румъния и Хърватия.
В обема на българския износ се наблюдава дори леко увеличение, каза в интервю за ДВ датски финансист.
Ето какво още каза представителят на Международния валутен фонд за България и Румъния Тони Либек за Дойче Веле:
"Това, което е най-важно в момента за България, е да се избегне набъбването на дефицитите в бюджета, в платежния и във външнотърговския баланс. На фона на политиката, която води сегашното правителство, това е трудна, но достижима цел, особено по отношение на съхраняването на ниския бюджетен дефицит.
Излизането на България от кризата зависи преди всичко от възстановяването на икономиките в Западна Европа, които са и най-големият пазар за български стоки и услуги. Най-трудното за българското правителство през следващата година е да осъществи добрите си намерения.
Не мога да кажа как ще бъде отстранено влиянието на корупцията и организираната престъпност в страната, защото тези процеси се следят преди всичко от Европейската комисия и Европейския съюз като цяло.
Позитивен знак е обстоятелството, че заради буферите в своите финанси България не се възползва от възможността да вземе заеми от Международния валутен фонд или други световни финансови институции и в този смисъл страната стои по-добре от някои свои съседи и страни в Източна Европа. А по отношение на бюджетния дефицит България изглежда добре дори и на фона на западноевропейските си партньори.
Разбира се, кризата и тук няма розови краски. Неблагоприятни остават очакванията за нарастване на безработицата и за рецесията в производството. Преди два месеца Международният валутен фонд прогнозира спад в българския брутен вътрешен продукт за 2010-та с два и половина процента. Има известни очаквания за внасяне на позитивни корекции в нашата прогноза. Когато получим подробни данни, ще преценим дали това ще се случи.
Не искам да прогнозирам развитието на безработицата или евентуалното нарастване на дефицита по текущата сметка на платежния баланс.
Не защото тези прогнози са много лоши, а точно обратното - заради признаците, че има нарастване на вътрешното търсене и договорите за сделки, както и за увеличение на експорта на български стоки.
Ето защо сме склонни да направим преценка на макроикономическата рамка, в която ще се развива българската икономика през следващата година.
Въпрос на вътрешна преценка е кога за България ще бъде най-добре да се присъедини към Еврозоната и да въведе еврото.
Това обаче на първо място означава, че икономиката и потреблението в страната трябва добре да се подготвят за този шок..."
rumen221
на 01.12.2009 в 14:11:31 #15Приятели, ДНЕС по света бошуват едновременно: 1. Световна финансова криза; 2. Световна продоволствена криза; 3. Световна рецесия...!!! 4. Кризата у нас, обаче, е „структурно-управленска” и най-голяма пречка за развитието ни е „Клиентската” система, наречена у нас „Обръчи от фирми”, които унищожават всички наченки на Пазарна икономика. Нито една от световните кризи не ни засяга пряко..., защото у нас съществува предпазарно стопанство - наченки на свръх примитивен капитализъм, който не се влияе от световните пари... Косвено, обаче: - Намаляха на парични потоци от гурбетчии, които се експропреираха, чрез системата на несъществуващия „бюджетен излишък”... - Намаля прането на пари, чрез строителството..., но продължава засега, през несъществуващите обороти от хилядите „казина”... - Изтеглиха се почти всички капитали от Лихварските къщи, учредени от чуждестранните банки-майки..., които алчните ни за големи лихви финансови министри, искат да заменят с държавни пари от резерва...!!! Изхода: 1. Заради световната продоволствена криза - Стимулиране на Селското стопанство и съпътстващите го производства, чрез вазстановяване, за държавна сметка, на поливното земеделие... 2. Заради световната рецесия – Държавно стимулиране на всички износно ориентирани, най-вече крайни производства... 3. Заради Американската финансова криза – Мощно нисколихвено кредитиране, чрез ББР и поевтиняване на енергията (въпреки намаляне на бюджетните приходи)... 4. Заради структурно-управленската криза – възстановяване на държавните институций, под лозунга- „Да върнем държавата на гражданите”...!!!
Велзевул
на 30.11.2009 в 15:42:58 #14Държавите членки на Европейския съюз решиха да премахнат визите за граждани на Сърбия, Македония и Черна гора, съобщи френският министър на имиграцията Ерик Бесон, цитиран от АФП. "Приветствам категорично това решение, което е много важен етап в процеса на сближаване с тези страни", заяви министърът. "Премахването на визите за Сърбия, Черна гора и Бивша югославска република Македония ще влезе в сила на 19 декември 2009 г.", уточни Бесон. Така държавите членки на ЕС утвърдиха предложението на ЕК от юли.
Uau
на 30.11.2009 в 05:51:05 #13Безработицата е ниска защото българите продължават да работят в чужбините.Най-малко 1 милион българи са зад граница и това са хора които имат още много до пенсия.За сега единствения напредък е че започнаха хвалбите и това може да е само в плюс за народа и държавата.Дано да продължи така.
rancid
на 29.11.2009 в 13:50:27 #12Изпреварва във всичко
smispi
на 29.11.2009 в 12:50:58 #11Абе калпак нали ако съм комунист ще съм фен или на Атака или на Герб
smispi
на 29.11.2009 в 08:34:03 #10...какво щеше да е ако ГЕРБ беше на власт преди кризата- ами тя беше на власт в периода 2001-2005 заедно с ДПС под името НДСВ и с главен секретар бившият бодигарт на Тато(времето когато ние ги хващяме а те ги пускат,времето с най много знакови убийства)Когато ни докарахте Симеон да управлява и съомя да ви убеди че всички партии са маскари и разби двуполюсния модел и от тогава се пръкмаха партии като Атака РЗС и други маргинали по-късно образували ГЕРБ (след ГЕРБ незнаем какво друго ще ни докарате на главата -чалгаджии)
ko4o
на 29.11.2009 в 05:40:43 #9Казват ни в прав текст -не искайте пари ,защото няма да ви дадем ,крадете много... Наследството от тройната
smispi
на 28.11.2009 в 22:53:22 #8Ако сме по-добре икономически спрямо съседите се дължи на предходното правителство( финансова стабилност ,най виск икономически растеж ,ниска безработица ,увеличаване на доходите -това го казват и международните анализатори в прав текст ! Но чалгаджиите -ченгеджии продължават - опукаха всичко за нас няма ))
Lomski
на 28.11.2009 в 18:16:11 #7CRUISADER
gentic
на 28.11.2009 в 15:18:53 #6българин ... да пич и аз така ги виждам нещата ... всъщност я даже направо задлъжней към мен ... пък аз може да фалирам по някое време
Justice for ALL
на 28.11.2009 в 13:05:36 #5Не видях нито едно негативно изказване в статията. Явни правителството е на прав път и НЕ Е взело заеми от МВФ. В началото имах резерви към Дянков, защото си мислех, че ще е американско протеже, но излезе, че НЕ Е. Желая успех на цялото правителство, както в икономически, така и в политически и правов аспект. Червените са на колене и макар да са в парламента, ще им е за последно без Доган.
peinter
на 28.11.2009 в 11:20:23 #4След шок има многоточие за хубаво не видях.
boyko2004
на 28.11.2009 в 11:19:27 #3Е, няма как да е иначе...нали бате Бойко Всемогъщи е на власт...
rincewind
на 28.11.2009 в 11:19:06 #2стигнах до тук - "Неблагоприятни остават очакванията за нарастване на безработицата и за рецесията в производството." значи ли това, че безработицата ще намалява
поне като превеждате или копирате го четете
най-малкото изразът е пълен каламбур
kubrat61
на 28.11.2009 в 11:06:55 #1Зна4и,първо 6ок,но после ще е хубаво.