Европарламентът прие ограничения, касаещи бонусите в банковия сектор. С 625 гласа "за" евродепутатите дадоха зелена светлина за рестрикциите в тази сфера.
Съгласно приетите промени бонусите не трябва да бъдат диспропорционални спрямо фиксираната заплата и трябва да отговарят на общи за ЕС насоки.
Кешовите бонуси ще бъдат ограничени до 30% от целия размер на бонуса и до 20% за особено големи бонуси. Плащането на основната част от бонусите трябва да бъде отложено за поне 3 години.
Същевременно се предвижда възможност за тяхното връщане, ако инвестициите са неуспешни. Освен това, поне 50% от бонусите ще се изплащат в ценни книжа на банката, които ще са свързани с нейното представяне и могат да бъдат изискани в случай на затруднения на банката.
Така ще се избегне ситуация, при която данъкоплатците са първите засегнати, когато е необходимо спасяването на дадена банка. Също така бонусите трябва да отговарят на общи за ЕС насоки.
Приетите мерки целят да гарантират, че банките имат солидни капиталови резерви, за да се избегнат ситуации като в настоящата банкова криза. Те въвеждат и строги ограничения относно банки в затруднение, като например банкерите на подобни институции няма да получават бонуси, освен ако това не е оправдано
След гласуването докладчикът Арлене Маккарти изтъкна, че финансовите експерти са единодушни, че големите рискове, краткосрочната политика по отношение на бонусите и липсата на капитали, са една от основните причини за финансовата криза през 2008г.
Въпреки твърденията на банките, че са си взели поука, в действителност те увеличаваха възнагражденията и бонусите, изтъкна тя.
Банките се провалиха в това да предприемат необходимите действия, затова ние ще им свършим работата, за да възстановим доверието и вярата в банковата система, коментира още Маккарти.
Justice for ALL
на 08.07.2010 в 02:20:45 #8Банкерите ще заобиколят и този закон. Просто седалищата на банките ще се изнесат на места където този закон може да бъде приложен. Така пак ще получават огромно пари. А дори може и да не са в самия клон на банаката, а на някой слънчев остров.![](https://webnews.bg/assets/images/emoticons/icon_wink.gif?_=1446728989)
mitkonice
на 07.07.2010 в 22:26:07 #7Иначе не съм чул парашути да бъдат обвързани с друго, освен прекратяване на служебните правоотношения, тоест визираните от теб преобразувания на дружества и тн.
mitkonice
на 07.07.2010 в 22:25:06 #6По това,което се дебатираше веднага след осъзнаване на кризата парашутите бяха приоритет. Вярно е,че е свързано с прекратяване на служебните задължения на управляващия, но не е нищо друго освен по-различна форма на бонус. В много отношения точно оттам тръгна регламентацията - поне във Франция и проекта в Щатите. Обвързване на парашутите с финансовите възможности на д-вото, с финансовия резултат и с опити за огромна прозрачност, така че, съдружниците или акционерите да се уведомяват на няколко пъти през годината. Бонусите са просто подобен модел, за който се предвиждат подобни мерки и регламентация. Затова направих паралела.
Mike
на 07.07.2010 в 19:40:47 #55. mitkonice | 07.07.2010 18:21 Златният парашут е съвсем друго нещо. Той пак е форма на несъразмерно високи плащания към мениджърите, но първо се плаща само при прекратяване на договора (т.е. еднократно, и съответно не е толкова проблематично), и второ често е обвързано с определени условия, например фирмата да бъде купена от друга. Парашутите се ползват главно за "модифициране" на политиката на един мениджър към "превземания" от чужди фирми -- колкото повече пари вземе при изкупуване на фирмата, толкова по-склонен ще е да го направи. Това очевидно не е било така при английската банка, която имаш предвид, щом е взел парашута при фалит, но въпреки това няма връзка с бонусите. Парашутите не са и предмет на новия закон от ЕС.
mitkonice
на 07.07.2010 в 19:21:22 #4мике резюмирал съм принципа. Впрочем имаше и бонуси - златни парашути, КОИТО НЕ БЯХА ОБВЪРЗАНИ С НИКАКЪВ ФИНАНСОВ РЕЗУЛТАТ. Така беше при една от фалиралите банки в Англия,чийто директор си тръгна с няколко милиона бонус...
Mike
на 07.07.2010 в 18:05:24 #3mitkonice | 07.07.2010 16:11 Най-накрая Пляскане Бонус обвързан с резултат. ---- Те бонусите винаги са били обвързани с резултат. Въпросът е, че са обвързани с КРАТКОСРОЧНИЯ резултат, поради което мениджърите имаха файда да праят всичко възможно, само и само да подобрят печалбата на банката в АКТУАЛНАТА година, да си приберат накрая бонусчето, пък после да става квото ще. В комбинация с факта, че бонусите се изплащаха почти изцяло в брой и бяха несравнимо по-големи от заплатата (Йозеф Акерман, шефът на Дойче Банк, в разгара на кризата 2008-а взе 1 млн. евро заплата и 10 млн. евро бонус), това водеше до изключително агресивна краткосрочна политика на банките, дори дългосрочно тя да е губеща. Щото докато дойде време да стане губеща, тоя дето е водил тая политика, вече ще си е заминал. Затова сега ограниченията са бонусите да в смислено отношение със заплатата (така че управлението да не е изцяло фиксирано върху прословутите бонуси), да са макс. 20-30% в кеш пара, и да се изплащат 3 години след годината, в която са "заработени". По този начин шефът ще се замисли дали да вземе решение, което води до печалба сега, но не се знае до какво може да доведе след 3 години, когато трябва да му дадат бонуса.
IND
на 07.07.2010 в 17:38:39 #2ехее ние сме доста по-напред - тук отдавна ги орязаха
mitkonice
на 07.07.2010 в 17:11:04 #1Най-накрая
Бонус обвързан с резултат.