За да ограничи съпътстващите щети за икономиката си, Европа в момента избягва санкциите срещу руските енергоносители, дори ако това означава финансиране на режима на Владимир Путин. Това коментира френския Le monde.
През двадесет и четирите часа след признаването от Москва на сепаратисткиje републики в Източна Украйна в понеделник, 21 февруари, Европейският съюз (ЕС), Обединеното кралство и Съединените щати купиха за малко повече от 700 милиона долара (622 милиона евро) от Русия нефт, газ и метали, според изчисленията на информационната агенция Bloomberg. "Това са 700 милиона долара на ден", каза Хавиер Блас, редактор на Bloomberg и енергиен специалист. От тогава, докато инвазията е в ход, доставките на руски газ през Украйна за Европа се ускориха, а не се забавиха, отбелязва той.
В събота, 26 февруари, доставките на газ по този маршрут вероятно ще бъдат на най-високото си ниво от два месеца. В тази голяма геополитическа криза, европейските сили са изправени пред невъзможен избор: или да намалят вноса на руски въглеводороди, за да се противопоставят на руския президент Владимир Путин, и след това да се изложат на голям енергиен шок, или да ограничат санкциите и да намалят икономическите щети.
В тези първи дни на конфликт европейските сили засега избраха втория вариант. Въпреки това, припомня евродепутатът Ауроре Лалук (Place Publique), "финансирането на газ е финансиране на войната на Путин". Санкциите, наложени от Съединените щати, Обединеното кралство и ЕС, като цяло успокоиха енергийните пазари.
Цената на барел Brent, която в четвъртък достигна 105 долара, се понижи до 96 долара в петък. Фондовите пазари, след насилствена корекция в четвъртък, в петък тръгнаха нагоре.