Спирането на доставките на газ за европейските страни в опит да "накаже със студ" потребителите от единствения си голям експортен пазар може да струва скъпо на "Газпром".
Това анализира Moscow Times.
Една след друга европейските компании завеждат съдебни дела срещу руския газов монополист, за да възстановят загубите си, чиято обща стойност към май 2023 г. може да надхвърли 17 млрд. долара.
В четвъртък полският "Европол газ" обяви началото на арбитражна процедура срещу "Газпром". Компанията, която управлява полския участък от газопровода "Ямал-Европа", по който се изпомпва газ от Западен Сибир до клиенти в Германия, иска 6 млрд. злоти, или 1,45 млрд. долара.
Сумата включва просрочени плащания за транспортиране в размер на 850 млн. злоти и още 5 млрд. злоти като "пропуснати ползи", заяви пред "Ройтерс" полският министър на държавните активи Яцек Сасин.
В статията на Moscow Times не се споменава България да е част от подалите искове страни чрез своята компания "Булгаргаз", въпреки че бе сред първите две европейски държави, за които Русия спря кранчето - още от 27 април 2022 г.
Около 10 компании вече са подали искове срещу "Газпром". Рекордният иск - за 12,5 млрд. долара - е от германската Uniper, която купува 20 млрд. куб. м газ годишно от Русия.
Като най-голям вносител на руски газ в Германия и един от инвеститорите в проекта "Северен поток 2", Uniper е на ръба на фалита и де факто беше национализирана, след като остана без ключов доставчик и беше принудена да купува гориво на рязко покачващи се цени на спот пазара.
Германското правителство похарчи 29 млрд. евро, за да спаси компанията.
RWE, друг германски вносител на газ, който получава 1 млрд. куб. м годишно, иска от "Газпром" още около 1 млрд. долара.
Френската Engie поиска от "Газпром" около 1,3 млрд. долара, като се има предвид вносът от 2 млрд. куб. м годишно, както по-рано изчисли анализаторът на BCS Роналд Смит.
Италианската Eni предяви иск през май, без да разкрива сумата му. Въпреки това, предвид обема на покупките - около 20 млрд. евро - тя може да достигне милиарди евро, както се случи с германските вносители.
Към края на февруари исковете срещу "Газпром" от европейски клиенти достигнаха 15 млрд. долара, а след исковете от Eni и "Европол газ" те са поне 17 млрд. долара, смята The Moscow Times.
Като е изисквал плащане в рубли и е получавал откази, Газпром е загубил половината от износа си на газ през миналата година. Продажбите за външните пазари - 100 млрд. куб. м - бяха най-ниските от последните години на СССР.
През тази година, според прогнозата на Енергийната комисия към Държавния съвет, износът на газ ще намалее още повече наполовина до едва 50 млрд. куб. м.
Китай ще получи 22 млрд. куб. м от това количество чрез газопровода "Силата на Сибир", докато износът за Европа и Турция ще спадне рязко до 28 млрд. куб. м, което е три пъти повече от изнесеното през 2022 г. Общият обем може да се окаже най-ниският от средата на 70-те години на миналия век.
projekt
на 22.05.2023 в 08:32:17 #6Tomorrow, #19 ................................... това с украинското зърно е много интересна тема. тук за пореден път си пролича лицемерието на "запада". тук за поред път ваши приказката "Не ме гледай какво правя, а слушай какво ти говоря!". някой помни ли защо беше създадена тази сделка. да подпомогне Украйна да получи пари за да засее нови земи и за да подпомогне бедните и гладуващите страни да не се борят с богатите държави на борсата. какво от това се случи. НИЩО. парите от зърното отидоха за нови оръжия. зърното дойде в Европа и просто едни търговци направиха много, много пари. в Европа влезе евтино зърно от Украйна, но никой не усети намаление на хляб, на олиото.... така че да говориш за сделката с украинското зърно е лицемерно и то най вече от страна на т.нар. "Евро атлантически...щуротии" а хората ревът срещу това защото има една сложна и секретна дума.... нарича се дъмпинг. защото държава като България дава пари и подпомага Украйна. след това Украйна внася евтини суровини, дори много под себестойност на територията на България. тези евтини суровини подбиват цените в България. производителите в България не могат да продават на такива ниски цени, защото тук се плащат данъци, заплати, осигуровки, акцизи за горива и т.н. за да компенсира загубите на българските производители, България дава десетки милиони, които пари идват отново от нашите данъци. в крайна сметка никой не усети ефекта на евтиното украинско зърно. може би усетиха само големите преработвателни фирми които получиха държавни помощи за тока, получиха по евтино украинско зърно и продадоха на по високи цени. да, те са доволни. всички други обаче не са доволни. и това се отнася не само за България, а за цяла Европа. имаше някаква статистика че май само около 2% от украинското зърно е отишло при "бедните". така че е хубаво когато пишеш нещо, да си малко по "подготвен" за да не се излагаш.
projekt
на 20.05.2023 в 13:15:56 #5#12# Напълно си прав приятелю. Напълно те подкрепям в твоето мнение. Русия изгуби огромен пазар в лицето на Европа. Сега основните доставчици на газ, дизел се оказаха Гърция, Турция, Индия...... Все държави известни с това че добиват нефт и газ. Европа вече не купува газ от Русия. Европа купува газ от Турция и Гърция. Знам, от сигурен източник, че в Гърция има огромни залежи на газ, на Халкидики, откъдето тайно се добиват огромни количества газ. Европа вече се освобождава от зависимостта си от руския газ и от икономиката си. В Европа вече ще се отглеждат само домати. Високо технологични и енергоемки индустрии ще се местят в Азия и САЩ. Там цените на енергията са по добри, има данъчни стимули и т.н Тук ще гледаме домати и ще сглобяване части. Печалбата ще остава някъде другаде. Тук ще бъдем само финансови пазари, данъчни убежища и т.н като ти трябват пресни плодове, зеленчуци, месо..... ще помолиш някой IT да ти ги пусне на принтера. Европа никога не е била зависима от руския газ. На пазара имаше всякакъв газ на различни цени. Просто руския беше по евтин. Да кажеш че някой е зависим от ниските цени на някой друг..... е смешно. Но Европа вече е свободна.....да кува руска газ през Гърция или Турция. А и е по добре да се купува газ и нефт от демократични страни като Саудитска Арабия, Катар..... Все известни демокрации. ресурси и стоки има колкото искаш. Разбира се че Европа може без руски газ и нефт. Въпроса е обаче на каква цена. Всички виждаме какво се случва с цените на храните, на тока, виждаме каква е инфлацията. Това е цената която всички ние плащаме и ще продължим да плащаме. западна Европа "реве" че голямия бизнес се из чества в САЩ заради по добри условия, по ниски цени на енергия, данъчни стимули..... САЩ продава оръжия на Украйна, които Украйна плаща с пари дадени като помощи от Европа.....т.е Европа плаща войната... Обясняваха ни разни експерти че икономиката на Русия била мизерна и незначителна и била по малка от икономиката на някой американски щати.....е да де ама от 1 година цените скочиха 50-80-100%. Ако това е въздействието на една незначителна икономика..... здраве му кажи
Опако
на 20.05.2023 в 01:53:43 #4№1, "А Европа да се моли Русия да не спре доставките нацяло, защото нито арабите, нито янките ще ни помогнат. Така ,че тия искове са плашене на гаргите и имитация на значимост. Доколкото Газпром фактически вече не работи със страните от Европа..." Охо, това е ГлупАчката с юаните - "експерт" по икономика! Я, кажи, ГлупАчка, работи ли сега Газпром с Европа или не работи и за какво точно трябва да се молят европейците, че Газпром не работи с тях ли? Не знам колко менте е алкохола, който си купуваш с юаните, но те уверявам, че исковете са не само изключително реални, тоест нищо общо с алкохолните ти делириуми, но и Русия ще бъде яко оскубана откъм ресурси, когато бля клекнат, след очертаващото се позорно поражение в Украйна! Афганистан ще им се привижда на руснаците като военна разходка в сравнение с украинския крах!
Somebodyelse
на 20.05.2023 в 00:53:34 #3СЛЕДВАЙ godoro на 19.05.2023 в 22:04:14 #5 4 Ако можеше да мислиш и четеш,щеше да разбереш какъв иск за себе си, трябва да си избереш. —- Годорски това би трябвало да е някаква мисъл ли ? Прилича на несвързан брътвеж на пияница.
bajbor
на 19.05.2023 в 23:24:43 #2Не знам точно какво "включват" тези 17 млр. но знам че "цената" която Европа плати за увеличените разходи за енергия почти стигнаха трилион евро... 800-900 млр. от които Германия извади около 300 .... Сметката ми за газ в Германия дойде на 15 април... Не можеха да калкулират държавната помощ... Така че, дали не искат да кажат - абе тънко минахме....
Somebodyelse
на 19.05.2023 в 21:59:13 #1Редно е и България да заведе такъв иск.