Финансовите министри от еврозоната изразиха готовност да проведат преговори с гръцките кредитори, съобщава lenta.ru.
Премиерът на Люксембург и председател на Еврогрупата - Жан-Клод Юнкер заяви, че Европа обмисля променяне на профила на отпуснатия кредит на Гърция, като това би включвало продажба на държавни активи и по-големи съкращения на разходите.
Ако всички тези условия бъдат изпълнени, тогава може да дискутираме въпроса за промяна в условията. Това са много мерки, които трябва да бъдат предприети и тогава да се говори за промяна, подчерта той.
Преди дни германският финансов министър Волфганг Шойбле заяви, че Гърция може да получи удължаване на изплащането на огромния си дълг, но само ако участват частни кредитори.
От своя страна германският канцлер Ангела Меркел заяви, че Германия не поддържа решението за преструктуриране в близките две години. По думите на Меркел едно мащабно преструктуриране във връзка с механизма за финансова стабилност през 2013 година би нанесло огромни щети на еврозоната. Механизмът за стабилност предполага създаване на постоянен фонд от 500 милиарда евро.
Гърция може да стане първата държава в еврозоната, която да прибегне към преструктуриране на държавния дълг, който към момента се оценява на 340 милиарда евро. Гърция стана първата страна от еврозоната, която получи помощ от ЕС и МВФ. Заради помощта от 110 милиарда евро на ЕС и МВФ, Гърция трябваше да наложи „драконови мерки" и съкращения в редица области, което предизвика недоволството на гръцкия народ. Всичко това доведе до масови демонстрации и протести, които месеци наред блокират страната. В началото на месец май властите в страната съобщи, че възнамерява да поиска допълнителни 60 милиарда евро помощ.
На събранието снощи бе взето решение за предоставяне на помощ на Португалия в размер на 78 милиарда евро.
Помощта е разделна на три равни части - всяка за 26 милиарда евро, между Европейския фонд за финансова помощ (EFSF), Европейския Финансов Стабилизиращ Механизъм (EFSM) и Международния Валутен Фонд (МВФ).
Средната лихва, по която ще се отпуска тази тригодишна финансова помощ за Португалия, е между 5% и 5.2%, като в изявлението на Еврогрупата се казва, че португалските власти ще започнат да окуражават частните инвеститори да запазят своите общи вложения в португалски дългови книжа на доброволна база.
Еврогрупата са убедени, че икономическите и фискални програми, заложени в този спасителен план на Португалия, ще разрешат по решителен начин фискалните, финансовите и структурните предизвикателства пред икономиката на страната и по така ще помогнат за възстановяване на доверието и съхраняване на финансовата стабилност в Еврозоната като цяло.
Освен това Ирландия, която получи 85 милиарда миналата година, възнамеряваше да договори смекчаване на условията по кредита, но този въпрос не е бил дискутиран.
John Bond
на 17.05.2011 в 15:02:08 #1Моля, някой да разясни нашите напъни за "Евро+" (мисля, че така се казваше!). Въобще не ми е ясна тази схема! И въобще - каква ни е изгодата да станем част от Еврозоната? Само моля - по-простичко, че да "вдена" за какво иде реч!