В момента ситуацията в глобалната икономика изглежда по-добра, отколкото преди пет години. Икономическият ръст се възстановява, но рисковете още са огромни.
Това коментира руският президент, който като домакин даде пресконференция след края на срещата на Г20 в Санкт Петербург.
Лидерите от Г20 са приели средносрочни цели за намаляване на бюджетните дефицити за всяка от страните.
Това според Путин е Санкт-Перебругският план, който се отнася освен за дефицитите, но и за приемане на всеобщи структурни реформи. Става въпрос, уточнява той, за предстоящи стъпки за регулиране на пазарите и данъчната политика, развиване на човешкия капитал, модернизиране на инфраструктурата и т.н.
Според руския държавен глава тези мерки трябва да укрепят доверието на финансовите пазари към плана на Г20 и заедно с това да накарат инвеститорите да влагат в реалния сектор.
Лидерите от групата са постигнали и консенсус за необходимостта от съчетаване на поддържане на нужните темпове за растеж с утвърждаване на средносрочни стратегии за фискална консолидация.
Страните от Г20 са се договорили още да се придържат към гъвкав подход, изпълнявайки бюджетните си стратегии, но в същото време да се запази устойчива системата на държавните финанси.
Членовете на Еврозоната поемат ангажимента да заздравят основите на икономическия и монетарен съюз, предвиждайки бъдещи усилия за възстановяване и укрепване на банковия сектор и намаляване на финансовата разнопосочност.
В декларацията на Г20 за Еврозоната се посочва още, че решителните действия за скорошно създаване на банков съюз ще подпомогнат укрепването на валутния съюз.
USD
CHF
EUR
GBP