Разходите за правителствени интервенции за справяне с енергийната криза ще достигнат 6 млрд. евро до края на 2022 г., заяви в сряда министърът на финансите Христос Стайкурас.
Разходите все още са относително малки в сравнение с милиардите, които правителството изля за справяне с последиците от пандемията от COVID-19, но заедно те възлизат на 50 млрд. евро, каза Стайкурас в интервю за държавното радио.
Както Стайкурас, така и неговият заместник-министър на финансите Теодорос Скайлакакис отбелязаха в отделни интервюта, че развитието на цените на природния газ и електроенергията са най-големите им притеснения.
При постоянно покачване на цените разходите за държавна подкрепа на домакинствата и предприятията продължават да нарастват и добавят значителен елемент на несигурност и риск при разработването на икономическата политика на правителството.
Цените на природния газ в момента са 230 евро за мегаватчас (Mwh), докато преди година те варираха между 45 и 50 евро за Mwh; цените на газа надхвърлиха всички прогнози на правителството.
Това, което засега спасява бюджета от разпадане, е по-високият от очакваното брутен вътрешен продукт, отчасти стимулиран от рекордния брой пристигащи туристи и разходи, както и от инфлацията. Тези фактори доведоха до по-високи от очакваните приходи. Но служителите предупреждават и се опасяват, че тези фактори не могат да компенсират експлозивното нарастване на нуждите от субсидии за дълго време; според тях има граница.
Служители на Министерството на финансите твърдят, че първоначалната оценка за 800 млн. евро за подпомагане на цените на енергията за домакинствата и предприятията през втората половина на годината вече е нараснала до 1,3-1,5 млрд. евро. Ако сегашното равнище на цените на газа се запази до края на годината, разходите ще нараснат до 2 млрд. евро, което ще се отрази драстично на възможностите на правителството за нови помощи, тъй като то е поело и ангажимент да поддържа първичния бюджетен дефицит на ниво от 1 % от БВП.
Единствената политика на подкрепа, която със сигурност ще продължи, е субсидирането на сметките за електроенергия на домакинствата и малките и средните предприятия, заяви Скайлакакис пред частната телевизия Skai в сряда. Той добави, че не е оракул и не може да предположи как ще се развият цените на природния газ; това не позволява на правителството да прави солидни прогнози за икономическите показатели.