Международната агенция по енергетика публикува статистика за вноса и потреблението на газ в Европа през март и първото четиримесечие на 2009 г.

От януари до март месец 2009 година Европа е съкратила потреблението на газ с 5.4% в сравнение с миналата година, а вносът с 13.7%.

Вносът от „Газпром" е паднал още по-бързо - с 35% също само за първите четири месеца. Пазарнтия дял на руската компания е зает от норвежката StatoilHydro, германските E.On Ruhrgas и Wintershall и френската GDF Suez, пише „Комерсант".

Най-бързо е паднало потреблението през март месец - с 12.8%, до 50.7 милиарда кубически метра, което е свързано с ранната и топла пролет. Със същия процент е паднал и собственият добив на газ за Европа.

Според данните на „Газпром" се различават малко и показват спад с 38% за страните от Западна Европа и с 43% за страните от Централна и Източна Европа.
На този етап обаче от руския монополист отказват да коментират спада на износа си.

Неофициално обаче се говори, че европейците чакат рязко падане на цените на руския газ след като се сринаха и цените на нефта. Заради това и европейците използват мести енергийни източници, внос на втечнен газ или запаси от хранилищата.

Според ръководителя на East European Gas Analysis Михаил Корчемкин липсата на гъвкавост в политиката на „Газпром" може да се обясни не толкова с личността на Алекесй Милер, тъй като решенията за цената не е в неговите компетенции, а преди всичко с прекалената централизация на управлението и монопола на пазара.

Истината е, че реалната средна цена на доставките на „Газпром" за ЕС са 390 - 400 долара за хиляда кубически метра, доколкото мито на експротния газ, закупен от Средна Азия, не се начислява, посочва Михаил Корчемкин.

В същото време StatoilHydro продава газта за 360 - 370 долара, а Shell за 333 долара, BP - за 196 доларов.

За сравнение, в първите три месеца на 2008 година Норвегия доставяше на ЕС почти с 44% по-малко газ, отколкото Русия, а към сегашния момент доставките й изостават от руските само с 5.6%.