Инфлацията в Германия се увеличи малко повече от очакваното до 2.8% през май, показват предварителни данни от федералната статистическа служба в сряда. Анализатори, анкетирани от Ройтерс, прогнозираха ръст от 2.7%, след като през април годишното увеличение на потребителските цени беше 2.4%, базирано на данни, хармонизирани за сравнение с другите страни от Европейския съюз.

Икономистите обръщат специално внимание на данните от най-голямата икономика в Европа преди публикуването на данните за инфлацията в еврозоната, което се очаква в петък.

Германия, като най-голямата икономика в ЕС, служи като важен индикатор за икономическото състояние на съюза. Всякакви промени в инфлацията в Германия могат да повлияят на решенията на Европейската централна банка (ЕЦБ) относно монетарната политика.

ЕЦБ вероятно ще понижи лихвените проценти следващата седмица, след като най-голямата серия от увеличения доведе до спад в инфлацията до малко над целта от 2%. Тези увеличения също така ограничиха кредитирането. Инфлацията в Германия ще бъде важен фактор при вземането на тези решения.

Като част от ЕС, България е свързана с икономическите политики и решения на ЕЦБ. Промените в инфлацията и лихвените проценти в еврозоната могат да окажат влияние върху българската икономика, особено по отношение на кредитирането, инвестициите и търговията.

В Германия, охлаждането на цените на енергията и храните оказват облекчаващ ефект върху инфлацията тази година, но основната инфлация, която изключва тези по-волатилни елементи, остава висока. През май основната инфлация беше 3.0%, без промяна спрямо предходния месец, съобщи статистическата служба.

МВФ съветва Германия да обмисли облекчаване на дълговата спирачка

МВФ съветва Германия да обмисли облекчаване на дълговата спирачка

Германското министерство на финансите смята, че препоръката на МВФ крие рискове