Страните членки на Европейския съюз трябва да договорят таван на цената на газа, внасян от Русия, за да помогнат за облекчаване на тежестта на растящите цени върху бизнеса и домакинствата. Това заяви италианският премиер Марио Драги, цитиран от "Ройтерс".
Той обвини Русия, че използва доставките на природен газ като оръжие срещу Украйна и нейните европейски съюзници след инвазията на руските сили преди шест месеца - обвинение, което Москва отрича.
Италианското правителство силно настоява на европейско ниво за максимален таван на цената на руския газ, който внасяме, обяви министър-председателят на конференция в италианския град Римини.
Някои страни продължават да се противопоставят на тази идея, защото се страхуват, че Москва може да прекъсне доставките, добави Драги, който ще се оттегли от премиерския пост след националните избори следващия месец.
Той посочи, че въпросът ще бъде обсъден на следващата среща на европейските лидери и призова да се предприемат стъпки за разграничаване на цената на газа от тази на електроенергията.
По-рано този месец Европейската комисия заяви, че "в спешен порядък оценява различните възможности за въвеждане на таван на цените на газа", без да даде повече подробности.
Следващата среща на върха на лидерите на ЕС е насрочена за октомври.
Драги съобщи, че Италия ще стане независима от вноса на руски газ до есента на 2024 г., ако две планирани инсталации за регазификация влязат в експлоатация дотогава, както е планирано.
През последните няколко месеца Италия намали наполовина зависимостта си от руския газ, който съставляваше 40% от вноса на синьо гориво за миналата година.
halo
на 26.08.2022 в 01:15:56 #8Системата --> скъпо ми е, не купувам харесва ли ви?
projekt
на 25.08.2022 в 19:49:46 #7интересно е лицемерието. всички налагат санкции на Русия, а когато тя отвърне казват че не е честно. а и да примем че Русия е виновна и е най лошата. защо никой не говори за нашите приятели от САЩ и Норвегия. те защо не предлагат по евтина газ. преди 8-10 месеца американците продаваха на печалба при цени 7-8-10 пъти по евтино и па бяха на печалба. защо не предлагат сега 1000м3 за 1000$, а ги продават на борсова цена за 3000$, след като са били на печалба и при 500$. защо. нали са ни приятели. нали са ни партньори. защо САЩ и Норвегия не ни предлагат по ниска цена. защо нашите приятели от Шел, ОМВ, Ромпетрол, Еко и кой ли не ни предложат по ниски цени на горивата. през 2014 година, цената на петрола беше същата, че и по висока, но тогава нямаше цени от 3,5 лв за литър и 2 евро в Гърция. сега нефта е по евтин. защо е по скъп - инфлация или търсене или и двете.....какво се случи че за 8-10 месеца цената на тока и на газта скочи 10 пъти. нека не забравяме че борсата получава процент от оборота от всяка сделка. нека не забравяме че повечето борси са американски/еврейски. но най важното е че никой не говори за цените на другите. Русия доставя 40-45 от газта в Европа. какво става с другите 55-60%. какво правят другите доставчици. те на какви цени продават. те на по ниски или на по високи цени продават. а може би задаването на въпроси от типа "на каква цена продават американците", "на каква цена продават норвежците" автоматично те превръща в руски трол. може би ако търсиш истината това автоматично те праща в графата русофил, трол, антиевропеец и какви ли не лоши неща.
NaskoZashtoto
на 25.08.2022 в 17:54:47 #6САЩ и ЕС използват икономическите санкции като оръжие. От 2014-а насам! Чак сега получиха някакъв отговор и опищяха орталъка.
ce
на 25.08.2022 в 17:01:57 #5някои забравиха, че ес съвсем целенасочено се отказа от фиксирани цени, а наложи да се ползват борсови .... за което путин само може да им ръкопляска
ordinary
на 25.08.2022 в 16:18:30 #4Драги, като безпреспективен политик в Италия сигорно очаква Вашингтон да го върне в световната банка или друго почетно място. Европа умира от страх да не останат без газ и в същото време таван ще слагат.
vladislav-drozdov
на 25.08.2022 в 11:27:45 #3Пак нещо не сте разбрали. Не става въпрос за оправдаване на руската инвазия в Украйна, и още по-малко за някаква си агресия срещу РФ, а за абсолютно непоследователната енергийна политика на ЕС в рамките на съществуващата ситуация. Както вероятно знаете санкции срещу руския газ няма и дори основната част от газозависимите големи европейски страни плащат за газ по наложената от Русия схема на превалутиране в рубли, като за тях Русия смекчи условията и допусна собствеността върху бъдещите количества газ да преминава в момента на постъпване на плащане и евро или долари по сметката на купувача в Газпромбанк и даването на неотменяемо платежно нареждане за покупка на рубли. Това показва само едно: засега и близка перспектива -4 -5 години ЕС няма алтернатива на руския газ. И това при условие, че ЕС направи необходимите инвестиции в добив и инфраструктура, което още не е взето дори като решение. Следователно е нужен компромис, а не фантазиите на Драги и Сие за ценови тавани. Газ не се търгува на тавана на баба му.
n-a-zkOUbxqr
на 25.08.2022 в 10:51:24 #2Тъпи руски тролове За каква "свободна" пазарна икономика говорите, като любимият ви патриархат вече 6 месец коли и беси в суверенна държава. Води се агресия срещу руската държава къде точно? На територията на Украйна ли? Какво правят там?
vladislav-drozdov
на 25.08.2022 в 10:22:37 #1Драги ми г-н Драги, Руският газ ли е най-скъпия в Европа, че да му се налага таван ? Или резултатите от вашата /на ЕС/ безумна пазарна конструкция и сътветствуващата и безотговорна енергийна политика ( казвам политика за да не кажа гешефт или далавера ) довела до липса на базови мощности за производство на електроенергия в съчетание с американските амбиции за въздържане и военен натиск срещу Русия не ви доведоха до това абсурдно и жалко положение ? Защо не наложите таван на алжирския или норвежкия газ ? Просто защото знаете, че ще ви пратят по дяволите и ще останете без доставки. Това ли е рекламираният и от вас в т.ч. свободен открит пазар на енергия и енергийни източници в рамките на ЕС ? Жалък край на една жалка прослойка от повярвали си "политици".