Казахстан гласува на референдум дали да построи първата си атомна електроцентрала, съобщава "Ройтерс".
Идеята е насърчавана от правителството на президента Касим-Жомарт Токаев на фона на усилията на централноазиатската страна постепенно да премахне замърсяващите въглищни централи.
Планът обаче се сблъска с обществена критика поради опасения за всякакви свързани опасности, наследството от съветските ядрени опити и страхове, че Русия ще бъде въвлечена в проекта.
"Стигнах до заключението, че решението за изграждането на атомната електроцентрала и за строежа ѝ с руската държавна ядрена компания "Росатом" вече е взето в офиса на Токаев и хората на Казахстан са поканени в избирателните секции като "нотариуси", за да удостоверят това решение с гласовете си", пише популярният блогър Вадим Борейко.
В село Улкен на брега на езерото Балкаш, което кабинетът определи като място за изграждане на централата, някои местни жители се надяват проектът да открие работни места, а други се тревожат за въздействието върху качеството на езерната вода.
![Казахстан провежда референдум за изграждането на АЕЦ](https://webnews.bg/uploads/images/52/1952/511952/160x90.jpg?_=1609579531)
Казахстан провежда референдум за изграждането на АЕЦ
Някои хора обаче имат съмнения за безопасността
Въпреки значителните си запаси от природен газ, 20-милионната централноазиатска страна разчита най-вече на централи, захранвани с въглища, за нуждите си от електричество, допълнени от някои водноелектрически централи и нарастващия сектор на възобновяемата енергия. Казахстан вече внася електричество, най-вече от Русия, тъй като съоръженията му, много от които са остарели, изпитват трудности да отговорят на вътрешното търсене. А въглищата обикновено се считат за най-замърсяващият енергиен източник.
Правителството твърди, че е необходимо надеждно енергийно снабдяване, което да допълни възобновяемите източници, като слънчева и вятърна енергия, и тъй като Казахстан е един от най-големите производители на уран в света, ядрената енергия е логичен избор.
"За да не останем встрани от глобалния прогрес, трябва да използваме своите конкурентни предимства", изтъкна Токаев преди вота.
Бившата съветска република обаче не обогатява уран до степен, в която той да може да се използва като гориво. Кабинетът изчислява, че изграждането на атомна електроцентрала ще струва 10-12 милиарда долара.
Критиците обаче посочват, че същата цел може да бъде постигната с газови централи, които, въпреки че все още използват изкопаеми горива, са много по-малко замърсяващи от въглищните централи и носят по-малък риск.
Казахстан беше част от Съветския съюз през 1986 г., когато се случи ядрената катастрофа в Чернобил. Десетки хиляди негови граждани взеха участие в последвалата операция по почистване, което остави мнозина със здравословни проблеми за цял живот.
В страната се проведоха и стотици тестове на съветско ядрено оръжие, които направиха големи участъци от земя необитаеми, доведоха до болести сред хората в близките райони и накараха много хора да не вярват в нищо ядрено.
Референдумът ще се счита за валиден, ако са гласували повече от 50% от регистрираните избиратели.