Докато Русия предупреждава за нарастващия риск от ядрена война и отношенията ѝ със Съединените щати се влошават драстично, общности в близост до огромния полигон за ядрени опити от съветско време в Северен Казахстан отправят послание към лидерите: "Нека ви бъдем за урок", съобщава "Ройтерс".

Стотици тестове са проведени между 1949 г. и 1989 г. в безплодната степ близо до град Семей, известен преди като Семипалатинск, близо до казахстанско-руската граница. Ефектът от радиацията оказва опустошително въздействие върху околната среда и здравето на местните жители и продължава да има отражение върху живота там и до ден-днешен.

Много експерти по разпространение на ядрени оръжия са на мнение, че възобновяването на ядрените опити от която и да е ядрена суперсила над 30 години след последния такъв тест е малко вероятно да се случи скоро.

Напрежението около нахлуването на руските сили в Украйна обаче доведе до все по-враждебна реторика и архитектурата за контрол на оръжията, изградена след разпадането на Съветския съюз преди повече от три десетилетия, започна да се срива.

 Русия се оттегля от Договора за забрана на ядрените опити заради действията на САЩ

Русия се оттегля от Договора за забрана на ядрените опити заради действията на САЩ

Страната е решена да защитава сигурността си, заяви той

В началото на ноември президентът Владимир Путин отмени ратификацията от страна на Русия на глобалния договор от 1996 г., забраняващ опитите на ядрени оръжия. Москва уверява, че няма да възобновява тестовете, освен ако Съединените щати първи не направят това.

"Нека нашето страдание бъде урок за другите", заяви Серикбай Ибирай, местен лидер в село Саризхал, станал свидетел като момче на извършването на ядрени опити на около 20 км. "Ако тези опити бъдат възобновени, човечеството ще изчезне", предупреди той.

Докато устройствата се детонираха над земята - до 1963 г., когато опитите станаха подземни - властите даваха указания на местните хора да напуснат домовете си и училищата поради опасения, че земните трусове могат да причинят срутване на сгради.

Казахстанските власти изчисляват, че до 1,5 милиона души са били изложени на остатъчни радиоактивни утайки вследствие на опитите. Над 1 милион души получават сертификати, потвърждаващи статута им на жертви на ядрени опити, което им осигурява месечно обезщетение от 18 000 тенге (40 долара).

Русия: САЩ се готвят да възобновят ядрените опити

Русия: САЩ се готвят да възобновят ядрените опити

Москва предупреждава, че ще отвърне с аналогични действия

Населени мества в Казахстан, като Кайнар и Саризхал, са изложени на директна радиация, а степните ветрове разнасят ядрени отпадъци на площ с размерите на Италия.

Голяма част от територията, изпъстрена с езера, образувани от взривни кратери, все още се смята за твърде замърсена, за да бъде обитавана или култивирана.

Там са извършени около 450 ядрени опита, над 100 от които в атмосферата, а останалите под земята. Последните започват да се извършват след влизането в сила на договор от 1963 г., забраняващ тестовете на ядрени оръжия в атмосферата, космоса или под водата, и се считат за по-малко вредни.

След разпадането на Съветския съюз през 1991 г. Москва губи достъп до полигона в Казахстан. Неговият основен еквивалент днес е в Нова Земя - действащ военен обект на арктически архипелаг в далечния север на Русия.

Русия се разбърза с отмяната на мораториума върху ядрените опити

Русия се разбърза с отмяната на мораториума върху ядрените опити

Парламентът ще обсъди въпроса ня следващото си заседание

Ядрени експерти посочват, че към днешна дата всички опити вероятно ще се извършват под земята, което носи рискове за околната среда и здравето.

"Подземните опити също могат да имат тежки последици", предупреждава Алиша Сандърс-Закре от Международната кампания за премахване на ядрените оръжия.

"Радиоактивните частици могат да излязат във въздуха, а има и потенциал за замърсяване на подпочвените води", посочи тя и отбеляза, че позицията на Русия е, че засега не възнамерява да провежда ядрени опити.

"Опасното при радиоактивното замърсяване е, че то продължава поколения наред".