Държавните рафинерии на Китай спазват съществуващите руски петролни договори, но избягват сключването на нови, въпреки големите отстъпки, като се вслушват в призива на Пекин за предпазливост, на фона на затягането на западните санкции срещу Русия заради инвазията в Украйна, са заявили шест различни източника пред Ройтерс.

Държавната "Синопек", най-голямата рафинерия в Азия, "ПетроЧайна" и "Синохем" останаха встрани в търговията с руски петрол за месец май, са заявили източници на агенцията при условие на анонимност предвид чувствителността на темата.

Китайските държавни фирми не желаят да бъдат разглеждани като открито подкрепящи Москва чрез закупуване на допълнителни количества петрол, са заявили два от източниците, след като Вашингтон забрани вноса на руски петрол миналия месец и Европейският съюз наложи санкции на водещия руски износител "Роснефт" и "Газпром нефт"

"Държавните рафинерии са предпазливи, тъй като техните действия могат да се разглеждат като представляващи китайското правителство и нито една от тях не иска да бъде показана като купувач на руски петрол", е заявил източник на агенцията.

САЩ заплашиха Китай за подкрепата му към Русия

САЩ заплашиха Китай за подкрепата му към Русия

Напрежение между Белия дом и Пекин

Китай и Русия развиват все по-тесни връзки през последните години и още през февруари обявиха партньорство без ограничения, а Китай отказа да осъди действията на Русия в Украйна или да ги нарече инвазия. Пекин също така многократно критикува западните санкции срещу Русия, въпреки че висш дипломат каза в събота, че страната не заобикаля умишлено санкциите срещу Русия.

Китай, най-големият вносител на петрол в света, е най-големият купувач на руски суров петрол с 1,6 милиона барела на ден, половината от които се доставят по тръбопроводи по договори между правителствата на двете страни.

Източници очакват китайските държавни фирми да спазват дългосрочните и съществуващи договори за руски петрол, но да избягват нови спот сделки.

Спадът във вноса на руски петрол от Китай може да накара неговите гигантски държавни рафинерии да се обърнат към алтернативни източници, добавяйки към глобалните опасения за недостиг на доставки, които доведоха референтните цени на петрола Brent до 14-годишни върхове до около 140 долара за барел в началото на март, след като Русия нахлу в Украйна на 24 февруари

Оттогава фючърсите на сорта "Брент" се понижиха до под 110 долара, след като САЩ и съюзниците обявиха планове за освобождаване на количества от стратегически резерви.

Преди кризата в Украйна Русия осигуряваше 15% от вноса на петрол в Китай - половината от него през тръбопроводи, а останалата част с танкери от своите пристанища в Черно море, Балтийско море и Далечния изток.

"Унипек", търговското подразделение на "Синопек" и водещ купувач на руски петрол, е предупредил своите търговки екипи на редовни вътрешни срещи през последните седмици за рисковете от работа с руски петрол.

"Посланието и тонът са ясни - контролът на риска и спазването на санкциите са преди печалбите", казва един от източниците, информиран за срещите.

"Въпреки че руският петрол е значително намален, има много проблеми като осигуряване на застраховка на корабоплаването и затруднения при плащането".

Друг от източниците, с рафинерия, която редовно преработва руски суров петрол, каза, че "Унипек" им е казал да си намерят заместител, за да поддържат нормална работа.

"Освен пратките, които са пристигнали през март и трябва да пристигнат през април, няма да има повече руски петрол", казва същия източник.

"Унипек" натовари 500 000 тона руски петрол от балтийските пристанища на Русия през март, най-големият обем от месеци, доставен от "Сургутнефтегаз" на място и в рамките на търг за износ на "Роснефт", който "Униоек" спечели за товари между септември 2021 г. и март 2022 г., според търговците и данните за корабоплаването.

Последните му сделки руски петрол сорт "Урал" ще бъдат две пратки през април с общ обем 200 000 тона от руския производител "Сургутнефтегаз", са заявили двама търговци, запознати със сделките.

За разлика от това, Индия досега е закупила поне 14 милиона барела или около 2 милиона тона руски петрол от 24 февруари срещу близо 16 милиона барела през цялата 2021 г., според изчисленията на Reuters.

САЩ предупреди Индия да не се сближава с Русия

САЩ предупреди Индия да не се сближава с Русия

Цената и последствията за тях от преминаването към по-ясно стратегическо съгласуване с Русия ще бъдат значителни и дългосрочни

"Синопек" се сблъсква с проблеми с плащанията дори и за сделки, договорени по-рано, тъй като държавните банки, които не са склонни към риск, гледат да намалят финансирането на сделки, свързани с руски петрол, казва запознат източник на агенцията.

Притесненията относно санкциите накараха някои независими рафинерии, известни като "чайници", някога динамична група клиенти, консумиращи около една трета от вноса на руски петрол в Китай, да "се снишат".

"Търговията на руски петрол "ЕСПО" беше наистина бавна и потайна. Сключват се някои сделки, но подробностите се пазят в тайна. Никой не иска да бъде видян да купува руски петрол публично", каза редовен дилър на "ЕСПО".

За да поддържат притока на петрол, тези рафинерии внедряват алтернативни механизми за плащане, като например превод в брой, плащане след доставка на товара и използване на китайска валута.

Джанет Йелън: Тоталното ембарго за руския петрол ще повиши цените

Джанет Йелън: Тоталното ембарго за руския петрол ще повиши цените

Призив за увеличаване на производството