Китай пусна в експлоатация първия по рода си ядрен реактор от ново поколение, съобщава "Ройтерс".
В сравнение с предишните АЕЦ, електроцентралата "Шидаоан" от четвърто поколение в провинция Шандун в северната част на страната е проектирана да използва горивото по-ефективно и да подобри своята икономика, безопасност и отпечатък върху околната среда, тъй като Китай се обръща към ядрената енергия в опит да постигне целите за въглеродни емисии.
200-мегаватовата високотемпературна, газоохлаждаща реакторна инсталация (HTGCR), разработена съвместно от държавната компания "Хуанен", университета "Цинхуа" и Китайската национална ядрена корпорация, използва модулен дизайн.
Модулните централи се отнасят за тези с мощност под 300 MW, които могат да бъдат изградени извън обекта. Поддръжниците им твърдят, че те могат да работят на отдалечени места и да захранват сектори на тежката промишленост, които традиционно са трудни за намаляване. Спаред критиците обаче, че са твърде скъпи.
NuScale Power, която по-рано се очакваше да бъде първата американска компания, лицензирана за изграждане на малък модулен реактор, заяви по-рано този месец, че прекратява планиран 462-мегаватов проект в Юта поради нарастващи разходи.
Китай има за цел да произвежда 10% от електроенергията от ядрена енергия до 2035 г. и 18% до 2060 г. Към септември тази година обаче страната не е изпълнила целта си за 2020 г. да въведе 58 гигавата ядрен капацитет.
Освен това Китай не е сред 20-те страни, подписали ангажимент на климатичната конференция COP28, която се провежда в Дубай, за утрояване на капацитета на ядрената енергия до 2050 г.
coco7
на 06.12.2023 в 15:39:25 #1NuScale Power ще бъде съдена от щата Юта за измама. Въпросът е кой и как й е дал $1.4 милиарда срещу голи обещания. Ние пък ще дадем 80 милиарда лева срещу голи обещания, че някой някога ще построи два нови реактора в Козлодуй. Те ще тръгнат най-вероятно калкото тези за Белене и "малките модулни" на NuScale. Всичко ще е платено с държавно гарантиран дълг.