Китай поиска да се проведат разговори за въглеродните данъци в трансграничната търговия и други "ограничаващи търговски мерки" на предстоящата среща на ООН по въпросите на климата COP29, която започва на 11 ноември в Баку, Азербайджан, съобщава "Ройтерс".
Пекин твърди, че тези мерки оказват негативно въздействие върху развиващите се държави и предизвикват търговско напрежение между големите икономики.
От името на групата BASIC, включваща Бразилия, Индия и Южна Африка, Китай е внесъл предложение към Органа на ООН по климатичните промени (UNFCCC) за добавяне на дебати върху "едностранните търговски мерки, свързани с климатичните промени" към дневния ред на COP29. Държавите от групата критикуват политиките на ЕС за климатични мита, включително закона за предотвратяване на обезлесяването и въглеродния данък, които налагат такси върху внос на стоки с високо въглеродно съдържание. Китай и Индия определят тези мерки като протекционистки и твърдят, че те несправедливо ощетяват развиващите се страни.
ЕС обаче заяви, че въглеродният данък е необходим, за да защити европейските индустрии от по-евтин внос от страни с по-слаби климатични политики. Дипломати предвиждат, че ЕС вероятно ще се противопостави на предложението на BASIC, тъй като според тях въпросите за търговията трябва да се обсъждат в Световната търговска организация, а не в рамките на климатичните преговори на ООН.
Ако предложението на BASIC не бъде оттеглено, ще бъде подложено на гласуване в началото на COP29. Споровете по дневния ред могат да забавят началото на преговорите и да ограничат времето за постигане на ключови споразумения, включително за финансиране на борбата с изменението на климата, което може да достигне стотици милиарди долари.