Ръстът на националния дълг на САЩ излезе извън контрол, а доверието в американската валута е подкопано поради незаконните санкции. Това заяви руският външен министър Сергей Лавров, говорейки на срещата на върха на БРИКС, съобщава ТАСС.

"Пандемията от COVID-19 разкри множество недостатъци в световната търговска и финансова система и ускори нейната фрагментация. Ерозията на световния икономически ред се влоши в резултат на незаконни едностранни санкции, използването на долара като оръжие за "наказание". Доверието в американската валута като някога надеждно платежно средство е подкопано", отбеляза руският външен министър.

Лавров посочи и друг негативен фактор за американската икономика - "бързото нарастване на дълговото бреме". Той обърна внимание на факта, че от 2011 г. насам броят на страните с високо ниво на задлъжнялост е нараснал от 22 на 59.

"Днес развиващите се страни харчат повече за обслужване на дълга, отколкото инвестират в собственото си развитие. Ситуацията излиза извън контрол дори в развитите страни - САЩ имат рекорден държавен дълг, който достигна 37 трилиона долара и продължава да расте", подчерта ръководителят на дипломатическото ведомство.

Припомняме, че 17-ата среща на върха на БРИКС се провежда под председателството на Бразилия. Дневният ред включва въпроси, свързани със здравеопазването, търговията, инвестициите, финансите, изменението на климата, управлението на изкуствения интелект, укрепването на мира и сигурността.

Путин: БРИКС икономически е по-напред от Г-7

Путин: БРИКС икономически е по-напред от Г-7

Според данните на МВФ за 2025 г.

Групата БРИКС е основана през 2006 г. През 2011 г. Южна Африка се присъедини към първоначалния състав - Бразилия, Русия, Индия и Китай. Египет, Иран, Обединените арабски емирства и Етиопия станаха пълноправни членове на асоциацията на 1 януари 2024 г. На 6 януари 2025 г. Индонезия се присъедини към БРИКС като пълноправен член.