Лидерите на Малайзия и Сингапур подписаха споразумение за създаване на специална икономическа зона за привличане на глобални инвестиции и улесняване на трансграничния поток от стоки и хора. Това предаде Асошиейтед прес.

Министър-председателят на Малайзия Ануар Ибрахим нарече специалната икономическа зона Джохор-Сингапур "уникална инициатива", която използва силните страни на другите и задълбочава връзките в един все по-поляризиран свят.

Много рядко ще откриете две страни да работят заедно като екип, отбеляза той на съвместна пресконференция. По думите му Малайзия и Сингапур имат обща стратегия, да си помагат една на друга, да работят и да се възползват от силните си страни. Според него това е необходимото ново отношение.

Зоната, намираща се в най-южния щат на Малайзия - Джохор, ще предлага данъчни облекчения и ще включва няколко водещи области за различни сектори, от производство и космическа индустрия до туризъм, енергетика и здравеопазване. Длъжностните лица се стремят да привлекат 50 проекта в рамките на икономическата зона през първите пет години, създавайки 20 000 квалифицирани работни места. Този ход е благодат за Сингапур, глобален финансов център с оскъдни природни ресурси и земя.

Премиерът на Сингапур Лорънс Уонг заяви, че силните връзки на съседите са важна основа и градивен елемент за интегриран регион. Тази година Малайзия е председател на 10-членната Асоциация на нациите от Югоизточна Азия.

"Що се отнася до АСЕАН, ние говорим не само за повече търговски и инвестиционни връзки, но и за инфраструктурни връзки, включително електрическата мрежа на АСЕАН. Това са все добри проекти, които Сингапур ще подкрепи и се надяваме под ръководството на Малайзия да постигнем добър напредък", посочи той. "По-голямата конкуренция, пред която сме изправени, не е между нас в рамките на АСЕАН, тя е извън региона. АСЕАН трябва да се обедини, да потърси начини, по които можем да подобрим нашето ценностно предложение и да бъдем конкурентоспособни заедно", каза още Уонг.

Русия създава три специални икономически зони

Русия създава три специални икономически зони

Разширяват се и две вече съществуващи такива