Премиерът на Италия Джорджия Мелони каза в четвъртък, че Италия може да подобри търговските и икономически връзки с Китай дори след решението на Рим да напусне Пекинската инициатива "Един пояс, един път" (BRI), предава Ройтерс.

"Мисля, че трябва... да подобрим нашето сътрудничество с Китай по отношение на търговията, икономиката", каза Мелони пред репортери в първите си публични коментари по въпроса, откакто Италия информира Китай, че напуска BRI.

"Инструментът на "Един пояс, един път"... не даде очакваните резултати", добави тя.

Италия през 2019 г. стана първата и засега единствена голяма западна нация, която се присъедини към програмата за търговия и инвестиции, пренебрегвайки предупрежденията на Съединените щати, че това може да позволи на Китай да поеме контрола върху чувствителни технологии и жизненоважна инфраструктура.

Въпреки това, когато Мелони пое поста миналата година, тя каза, че иска да се оттегли от сделката, която беше подкрепяна от президента на Китай Си Дзинпин.

Споразумението от 2019 г. изтича през март 2024 г. и италиански правителствен източник каза в сряда, че Рим е изпратил на Пекин писмо "през последните дни", в което информира Китай, че то няма да бъде подновено.

Външното министерство на Китай заяви в четвъртък, че BRI има "огромна привлекателност и глобално влияние", без да посочва Италия за критики.

"Китай твърдо се противопоставя на опетняването, което вреди на сътрудничеството по "Един пояс, един път", каза говорителят на външното министерство Ван Венбин пред репортери на рутинен брифинг.

Китай отхвърля оплакването на ЕС за търговския дефицит

Китай отхвърля оплакването на ЕС за търговския дефицит

ЕС носи отговорност за търговския дисбаланс, тъй като спря износа за Китай, казват от Пекин

Италиански правителствен източник, говорещ при условие за анонимност поради чувствителността на въпроса, отбеляза, че "други нации от Г-7 имат по-тесни отношения с Китай от нас, въпреки факта, че никога не са били в "Един пояс, един път"".

Италия ще поеме председателството на Г-7 през 2024 г.

Повече от 100 държави са подписали споразумения с Китай за сътрудничество по инфраструктурни и строителни проекти по Инициативата "Един пояс, един път" от стартирането й през 2013 г. Тогавашният италиански премиер Джузепе Конте се надяваше на добра търговия, когато се подписа през 2019 г., но китайските фирми бяха основните бенефициенти , показват данните.

Италианският износ за Китай възлиза на 16,4 милиарда евро (17,7 милиарда долара) миналата година от 13 милиарда евро през 2019 г. За разлика от това, китайският износ за Италия е нараснал до 57,5 милиарда от 31,7 милиарда за същия период, показват италиански данни.

Основните търговски партньори на Италия от еврозоната Франция и Германия са изнесли значително повече за Китай миналата година, въпреки че не са част от Инициативата, който е заимствана от стария Път на коприната, който свързва Китай със Запада.

В стремежа си да поддържа стратегически връзки външният министър Антонио Таяни посети Пекин през септември, а президентът Серджо Матарела трябва да посети Китай през следващата година.

Самата Мелони каза, че иска да отиде в Пекин, но дата не е уточнена.

Последователните правителства в Рим изразиха съмненията си относно пакта, като наложиха вето на някои предложени поглъщания или ограничиха влиянието на китайските компании над италиански фирми.

Мелони, която оглавява консервативна коалиция, желаеше да подобри репутацията си като изявен про-НАТОвски лидер и правителствен източник каза, че тя е уверила президента на САЩ Джо Байдън по-рано тази година, че Италия ще напусне китайската инициатива.

Китай иска с ЕС да са сътрудници, а не съперници

Китай иска с ЕС да са сътрудници, а не съперници

Пекин настоява Съюзът да "премахне всякакъв вид намеса" в двустранните отношения