Глобалната икономика показа забележителна устойчивост, но все още носи дълбоки белези от пандемията на коронавирус, войната в Украйна и нарастващите лихвени проценти. Това заяви шефът на Международният валутен фонд (МВФ), цитиран от Асошиейтед прес.

Кристалина Георгиева посочи, че възстановяването от шоковете от последните няколко години продължава, но то е бавно и неравномерно. Глобалният икономически растеж вероятно ще остане доста под средното ниво от 3,8% за последните две десетилетия. Светът пък е загубил 3,7 трилиона долара икономическа продукция от последователни шокове от 2020 г. насам, поясни тя.

По думите й САЩ е единствената голяма икономика, където производството се е върнало към нивата си отпреди пандемията. Останалият свят все още изостава, допълни Георгиева.

Според нея най-бедните страни страдат най-много, защото имат ограничена способност да буферират своите икономики и да подкрепят най-уязвимите. Тежест върху глобалния растеж е разочароващото възстановяване на Китай въпреки отмяната в края на миналата година на драконовските политики за нулева COVID, които осакатиха търговията във втората по големина икономика в света миналата година, изтъкна Георгиева.

Ръководителят на МВФ подчерта, че въпреки всичко това световната икономика се е оказала неочаквано стабилна в условията на по-високи лихвени проценти, създадени от Федералния резерв на САЩ и други централни банки за борба с инфлацията, която скочи през последните две години. По думите й шанса глобалната икономика да избегне рецесия се увеличава.

Борбата с инфлацията е приоритет номер едно. Централните банки трябва да поддържат лихвените проценти по-високи за по-дълго време. От първостепенно значение е да се избегне преждевременно облекчаване на политиката, като се има предвид рискът от подновяване на инфлацията, каза още Георгиева.

МВФ очаква едва 3% глобален растеж през следващите пет години

МВФ очаква едва 3% глобален растеж през следващите пет години

Най-ниската средносрочна прогноза от десетилетия