"Панамските документи дават много малка част от информацията за офшорния свят. Това са само фирмите, които излизат и които са били регистрирани чрез така наречената кантора на Мосак Фонсека в Панама", заяви пред БНР Алексения Димитрова - единственият български журналист, участвал в това разследване и член на Международния консорциум на разследващите журналисти.  

Според нея, фирмите, които излизат през кантората на Фонсека вероятно не са единствените, регистрирали офшорки. "Това не значи, че няма други такива подобни кантори, които са ползвани като посреднически кантори за регистриране на офшорни фирми и, ако някой се съмнява защо тук не излизат толкова много български имена, защо не излизат български политици, това е едно от възможните обяснения - просто тези хора може да не са ползвали тази кантора посредническа", подчерта Алексения Димитрова.

"Това не означава, че няма да се появят данни от други кантори", допълни Димитрова и обясни, че всеки ден чете документите по над 10 часа, за да намери повече данни за българско участие.

Има българи, както бе показано в поредицата във в. "24 часа", които не са регистрирали офшорните си фирми с български адреси. Това също затруднява намирането на определени хора.

В понеделник Международният консорциум ще оповести на сайта си цялата информация за над 200 хиляди офшорни дружества, които са част от разследването на досиетата от Панама. Тя коментира, че срещу разкритията в целия свят е имало огромни атаки, за да бъдат накарани журналистите да обясняват действията си, а не да се гледат новините, които разкритията им предизвикват.

 "Когато даваш тези данни, ти не можеш да прогнозираш какво ще изскочи от тях. Някои заподозряха, че това е организирана атака срещу Путин, но, както виждате, освен Путин излязоха и всъщност се видяха интересни данни за исландския премиер. Получиха се интересни информации и се намериха в тези документи и за Дейвид Камерън. Тоест никой не може да каже, че е целена определена личност или определена група от личности",  каза Димитрова.

Според нея стана видно, че когато журналистите добросъвестно си вършат работата, те изваждат на бял свят неща, които не са и подозирали, че съществуват. "Аз допускам, че и източникът не е подозирал какво може да се крие в този огромен масив от данни", допълни Алексения Димитрова.