Планиран петролопровод от Унгария до Сърбия може да започне да задоволява всички нужди на Сърбия от суров петрол до 2028 г.

Това заяви унгарският външен министър Петер Сиярто по време на пресконференция със сръбския министър на енергетиката Дубравка Дедович Ханданович, цитиран от "Ройтерс".

"В момента всички нужди на Унгария от внос на природен газ могат да бъдат задоволени през Сърбия. С тази нова инвестиция всички нужди на Сърбия от внос на суров петрол ще бъдат задоволени през Унгария. Това създава стратегическа позиция, която ще осигури значителна сигурност и за двама ни", каза Сиярто, имайки предвид енергийната сигурност.

Сърбия "отговаря" със съюз с Унгария на Хърватия, Албания и Косово

Сърбия "отговаря" със съюз с Унгария на Хърватия, Албания и Косово

Белград приема действията като предизвикателство и дори замеси и България в коментари

Изграждането на тръбопровода с годишен капацитет от 4-5 милиона тона може да започне в края на тази година или началото на 2026 г., каза Сиярто .

Двете страни се споразумяха през 2022 г. да построят тръбопровод, който да доставя на Сърбия руски суров петрол Urals, идващ през петролопровода "Дружба" от съветската епоха.

Докато Европейският съюз (ЕС) се опитва да намали зависимостта си от руските енергийни доставки след нахлуването на последната в Украйна през 2022 г., Унгария без излаз на море все още получава около 80% от своя газ и по-голямата част от своя суров петрол от Русия.

Унгария обвини ЕС, че спъва преговорите между САЩ и Русия

Унгария обвини ЕС, че спъва преговорите между САЩ и Русия

Според Будапеща преките преговори между Вашингтон и Москва са единственият път към мир в Украйна

Връзките между Сърбия и Унгария се засилиха през последните години, а техните дългогодишни лидери, унгарският премиер Виктор Орбан и сръбският президент Александър Вучич, се радват на силни отношения с Русия.

Сърбия, която е извън ЕС, също разчита на доставките на руски суров петрол и се бори да намери решение за прекратяване на руската собственост в нейната петролна компания NIS, откакто Съединените щати наложиха санкции на руския петролен сектор през януари.

В края на март Сърбия "отговори" с военен съюз с Унгария на този, създаден от Хърватия, Албания и Косово.