Новото коалиционно правителство на Румъния ще направи поредица от данъчни увеличения и ще въведе тавани на заплатите в публичния сектор и пенсиите чрез извънредно постановление утре, съобщава "Ройтерс".

Този ход има за цел да намали най-големия бюджетен дефицит на страна от ЕС като процент от брутния вътрешен продукт.

Перспективата за президентски и парламентарни избори във втората по големина икономика в Централна Европа през ноември и декември предизвика скок на разходите, който се очаква да тласне бюджетния дефицит на Румъния за 2024 г. до 8,6% от БВП.

И все пак страната е длъжна да намали дефицита си до нива под тавана на ЕС в размер на 3% от БВП в рамките на седем години. Извънредният указ на правителството отразява необходимостта фискалните мерки да влязат в сила преди януари.

Страната представи на Брюксел стратегия за намаляване на дефицита в края на октомври, но не уточни какви данъчни и разходни мерки планира да предприеме.

Марчел Чолаку остава министър-председател на Румъния

Марчел Чолаку остава министър-председател на Румъния

Тактически тласък за изключване на крайнодесните националисти

Проект на спешен указ, публикуван от финансовото министерство днес, показва, че правителството ще повиши данъка върху дивидентите на компаниите до 10% от 8% от януари 2025 г. Също така ще намали данъчния праг за най-малките компании - тези с не повече от трима служители и приходи от по-малко от 500 000 евро годишно - на етапи през 2025 и 2026 г.

Освен това ще премахне данъчните освобождавания и фискалните стимули за ИТ, строителството, селското стопанство и хранително-вкусовата промишленост. Съгласно указа отново ще бъде въведен данък от 1,5% върху стойността на всички сгради, притежавани от компании - от нефтени кладенци до складове до електрически стълбове.

Указът също така ще ограничи заплатите и пенсиите в публичния сектор, както и серия от субсидии. Държавната субсидия на политическите партии ще бъде намалена с една четвърт в сравнение с 2024 г.

Правителството ще създаде и отдел за ефективност, чиято задача е да намали разходите в публичния сектор с поне 1% от икономическата продукция през 2025 г.

Румънските социалдемократи напускат преговорите за коалиционно правителство

Румънските социалдемократи напускат преговорите за коалиционно правителство

Те обаче ще подкрепят дясноцентристко правителство на малцинството

Румъния има за цел да намали дефицита си постепенно за седем години - от 7% през 2025 г. до 2,5% през 2031 г.

Три последователни гласувания за избор на нов президент и парламент в Румъния, която споделя най-дългата сухопътна граница с Украйна, изпаднаха в хаос, когато малко известен крайнодесен проруски политик спечели първия тур на президентския вот на 24 ноември. На фона на подозренията за руска намеса Конституционният съд анулира изборите.

Рейтинговите агенции вече реагираха на финансовата и политическа ситуация в страната - Fitch промени кредитната перспектива на Румъния на "отрицателна" по-рано този месец. Fitch и Moody's и S&P Global Ratings имат най-ниския инвестиционен рейтинг за Румъния.