На 1 август 2024 г. инженерното подразделение на руската държавна корпорация "Росатом" достави устройство за локализиране на стопилката (УЛР), известно още като "уловител на стопилка", на строителната площадка на новите реактори за АЕЦ "Пакш-2" в Унгария. Този едрогабаритен товар е ключова част от системата за пасивна безопасност на централата, съобщиха от руската компания.
Компонентите на оборудването пристигнаха от Русия до Унгария по река Дунав. Директорът на проекта за изграждане на АЕЦ "Пакш-2", Виталий Полянин, заяви, че полагат максимални усилия, за да започнат изграждането на енергоблоковете и последващото монтиране на УЛР в края на тази или началото на следващата година. В момента 900 специалисти работят на обекта, включително руски и унгарски компании, както и подизпълнители от Европа и трети страни.
Генералният директор на АЕЦ "Пакш-2", Гергей Якли, подчерта, че целта е изграждането на безопасно работеща атомна електроцентрала в най-кратки срокове.
Устройството за локализиране на стопилката е ключов елемент от системата за пасивна безопасност на АЕЦ от поколение 3+. То представлява устойчив на високи температури конусообразен стоманен контейнер, който се монтира на дъното на бетонната шахта под реактора. УЛР е запълнен с т.нар. "жертвен материал" и в случай на авария предотвратява изтичането на разтопени радиоактивни материали от активната зона на реактора в околната среда.
Проектът за АЕЦ "Пакш-2" е първият руски проект в Европейския съюз и неговото изграждане продължава въпреки охладнелите отношения между Запада и Москва. Унгария, водена от премиера Виктор Орбан подържа връзки с Русия и Китай и след началото на унгарското ппредседателство на ЕС, той пътува до Москва и Пекин, провеждайки "мирна мисия", за която никой не го е упълномощавал.
Лидерите на ЕС изразиха остро недоволство от тази негова "посредническа роля" и в знак на протест преместиха предвидената за месец август среща на външните министри от Будапеща в Брюксел.