Доказаните запаси на нефт в Русия по оценки на Министерството на екологията ще стигнат за 28 години, съобщи ТАСС, позовавайки се на интервю на "Российская газета" министър Сергей Донски.

Заедно с това, по думите му, запасите от нефт, които теоретично може да бъдат извлечени от земните недра, са около 29 млрд. тона, а производството на суров нефт (без газов конденсат) в 2015 година предварително състави около 505 млн. тона. "Ако говорим директно по тези цифри, то откритите запаси ще стигнат за 57 години", заяви министърът.

В същото време той отбеляза, че обемът на доказаните запаси (за които е известно къде и колко се извлича), по оценка на експертите, са два пъти по-малко от 14 млрд. тона. "По доказани запаси обезпечеността на добития състав вече е за 28 години", заяви Донски.

Увеличението на доказаните запаси на нефт в Русия през последните 10 години надвишава ежегодния добив, защото обезпечеността на доказаните запаси въглеводород е стабилно висока и може да се задържи за около 30 години, съобщиха от екоминистерството.

Относно перспективите за одобряване от Комисията на ООН заявка Русия да разшири своя шелф в Арктика, Донски заяви, че нейното разглеждане може да стане от три до пет години.

"Материалите са подготвени изключително добре и дават възможност заявката да бъде одобрена. Изпълнението на геолого-геофизическите и батиметричните дейности сами по себе си се явяват сериозен научен принос", заяви главата на екоминистерството.

По-рано министърът бе заявил в интервю на НТВ, че Русия претендира за огромен участък на морското дъно с обща площ над 1 млн. кв. км.

За богатите на минерали територии в Северния Ледовит океан, в чийто недра се съдържат над млрд. тона условна топлина претендират Дания, Канада, Норвегия и САЩ. Между другото, САЩ е единствения играч в Арктика, който не ратифицира Конвенцията на ООН по морско право, а следователно - няма право да подава заявки в комисията на ООН.