Русия ще повдигне въпроса за възобновяването на директните полети със САЩ и връщането на дипломатическата собственост на руско-американските преговори в четвъртък в Истанбул, заяви руският посланик в САЩ Александър Дарчиев, цитиран от ТАСС.

Директните полети между САЩ и Русия, заедно с тези до много други страни, бяха спрени, след началото на войната в Украйна през февруари 2022 г.

Руската държавна информационна агенция ТАСС цитира думите на Дарчиев, че Русия ще повдигне въпроса за възобновяване на полетите. Този ход, според него: "ще стимулира бизнеса и ще улесни живота на обикновените хора от двете страни на океана."

Дарчиев допълни, че Русия е готова за "сериозен разговор" с искане за връщане на конфискуваната от властите на САЩ руска дипломатическа собственост.

Два руски дипломатически комплекса, един в Мериленд и друг в Лонг Айлънд, бяха конфискувани от американските власти през 2016 г., когато тогавашният президент Барак Обама експулсира 35 руснаци обвинени в хакерски атаки и намеса в президентските избори в САЩ през същата година.

Русия отдавна изисква комплексите да бъдат върнати и конфискува американска дипломатическа собственост близо до Москва като отмъщение.

Русия изгони двама румънски дипломати

Русия изгони двама румънски дипломати

Експулсираните са военни аташета