Малко е вероятно Съединените щати да се съгласят с украинското предложение за сваляне на тавана на цените на руския петрол до 30 долара за барел, тъй като това ще разтърси световните енергийни пазари и ще навреди на икономиката на САЩ. Това заяви руският външен министър Сергей Лавров, цитиран от "Ройтерс".

След като Русия изпрати войски в Украйна през 2022 г., Западът се опита да срине руската икономика, като наложи безброй санкции и въведе таван от 60 долара за барел на руския петрол, който в момента се търгува на около 68 долара за барел.

Преди окончателно да бъде определена горна граница, украинският президент Володимир Зеленски настояваше за лимит между 30 и 40 долара за барел.

Таванът от 60 долара досега се поддържа въпреки колебанията в цената на петрола и призивите на някои страни за по-ниска горна граница, за да се ограничат допълнително приходите на Москва.

Зеленски за тавана на цените на петрола: Несериозно решение

Зеленски за тавана на цените на петрола: Несериозно решение

Андрий Йермак, ръководител на администрацията на Зеленски, каза по-рано, че таванът трябва да бъде определен на 30 долара

Съединените щати наложиха санкции на десетки танкери по подозрение, че превозват петрол над ценовия таван, договорен от Г-7, ЕС и Австралия.

Руският президент Владимир Путин твърди, че военновременната икономика на страната - която е нараснала с 3,6% през миналата година - процъфтява въпреки санкциите. Той изтъкна, че Русия - вторият по големина износител на петрол в света - има много купувачи за своя петрол.

"Онзи ден прочетох, че Украйна се опитва да убеди Съединените щати да намалят тавана на цената на руския петрол до 30 долара за барел", отбеляза Лавров. "Това минава всякакви граници".

"Показателно е, че САЩ едва ли ще се съгласят с Украйна", отбеляза Лавров. Според него подобно намаляване на горната граница би оказало сериозно въздействие както върху световния пазар на петрол, така и върху икономиката на САЩ.

Русия притежава над 5% от доказаните световни запаси от петрол и около 1/4 от доказаните световни запаси от природен газ, а ОПЕК, водена от Саудитска Арабия, контролира около 80% от световните петролни запаси.

POLITICO: Таванът на цената на руския петрол се провали

POLITICO: Таванът на цената на руския петрол се провали

Киев призовава за затягане на възможностите за заобикаляне на санкциите