Нефтените компании в Русия прекратяват износа на продукти с цел да се подсигурят вътрешните пазари. Това съобщи зам.-министърът на енергетиката на Русия Сергей Кудряшов.

Споразумението за прекратяване на експорта е било постигнато между министерството на енергетиката и руските компании.

През май трябва да бъдат осигурени потребностите на вътрешния пазар. Това ще стане за сметка на износа, съобщи Сергей Кудряшов.

Според него няма необходимост от държавно регулиране на цените на бензина. По оценки на руското министерство на енергетиката в краткосрочен план ръстът на цените на бензина в Русия ще бъде около 5%.

Много региони в Руската Федерация в последните няколко дни се сблъскаха с „бензиновия проблем" - проблеми, свързани с покачване на цените или с дефицит на гориво.

Междувременно от прокуратурата започнаха проверка за евентуални договорки между компаниите при определяне на цената на продуктите.

Смятам, че сме длъжни да задоволим потребностите за сметка на експорта. Договорено беше, че нефтените компании ще предоставят целите си обеми единствено и само за вътрешния пазар, заяви министъра по време на пресконференция.

Той отбеляза, че за първите четири месеца на 2011 година износът на нефтени продукти от Русия е около 1 милион тона, като за миналата 2010 година са изнесени 3 милиона тона.

Кудряшов поясни, че на срещата са обсъдени 10 региона на Федерацията, като в три от тях се наблюдават сериозни проблеми с доставката на нефтопродукти.

Недостигът и рязкото поскъпване на бензина доведе до паника и презапасяване. В някои региони се появиха километрични опашки и бяха въведени ограничения до 20 литра.

Дефицитът се обяснява с въведения наскоро нов акциз, който направи износа на горива по изгоден, отколкото търговията на вътрешния пазар. Другата причина е, че от години цените се субсидират и задържат изкуствено по нареждане на правителството.

Самите петролни компании смятат, че цените вървят нагоре, защото не отразяват реалните производствени разходи и нарасналото търсене.