Европейската комисия (ЕК) обяви в четвъртък четвъртия кръг от набиране на заявления за съвместни покупки на газ от страните от ЕС, съобщи АП.
"Този цикъл на агрегиране на търсенето на газ предлага на европейския бизнес нова възможност да обединят усилията си, за да купуват енергията, от която се нуждаят.
Докато големи части от Европа се насочват към отопление, енергийната платформа на ЕС продължава да допринася за усилията, които полагаме, за да гарантираме на всички топлина тази зима и да запази цените на енергията достъпни за гражданите и за европейската индустрия", каза изпълнителният заместник-председател на ЕК Марош Шефчович.
Според него тази енергийна платформа е успешен резултат от колективния отговор на ЕС на енергийната криза от миналата година и продължава да служи и днес.
Както следва от комюникето на ЕК, публикувано в Брюксел, европейските компании имат срок до 28 ноември да отговорят на поканата за подаване на заявления за съвместни покупки на газ. Потенциалните купувачи ще подават оферти за газа, който ще бъде доставен между януари 2024 г. и март 2025 г.
След това комбинираната оферта ще бъде обявена за търг на световния пазар от 4 до 5 декември, за да позволи на международните доставчици на газ да правят оферти за доставка на европейски клиенти.
Енергийната платформа на ЕС е създадена като част от плана REPowerEU за стимулиране на диверсификацията на газовите доставки на ЕС в съответствие с решението му да премахне зависимостта от вноса на изкопаеми горива от Руската федерация.
krasidrago-pushkin
на 25.11.2023 в 09:54:19 #3От началото на пълномащабното нахлуване в Украйна Русия е спечелила около 550 милиарда евро от износа на нефт, природен газ и въглища. Това показват данни на Центъра за изследване на енергията и чистия въздух (CREA), цитирани от украински медии. Най-големият купувач за целия период от 24 февруари 2022 г. до 13 ноември 2023 г. е Европейският съюз. Общо страните от ЕС платиха на Русия 180 милиарда евро за всички изкопаеми горива, които закупиха през това време. От тях над 102 милиарда евро за за суров петрол, 74 милиарда са за природен газ, а останалите са за въглища. Купували сме и ще продължим да купуваме.
projekt
на 24.11.2023 в 07:59:16 #2Разбира се ЕС може без руски газ. Всяко дете го знае. Ето ние миналата година внасяхме гръцки газ, тази година турски газ. Европа внася рекордни количества и индийски дизел.... разбира се че може. България ще внася американски уран за АЕЦ Козлодуй.... Разбира се че може Схемата е проста. Купуваш лош руски продукт, слагаш му лепенка че е произведен в друга държава и го продаваш на глупаците в ЕС с 15-20% надценка . Толкова е просто....
ВълкСчадъР
на 23.11.2023 в 20:59:40 #1Демек, ЕС може и без ватенките