Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че Вашингтон ще започне да изпраща писма до страните в петък, в които се уточняват какви мита ще бъдат договорени за вноса. Това е ясна промяна от по-ранните обещания за сключване на множество индивидуални сделки, съобщава "Ройтерс".

Признавайки сложността на преговорите с над 170 държави, Тръмп заяви пред репортери, преди да замине за Айова в четвъртък, че писмата ще бъдат изпращани до 10 държави едновременно, като ще бъдат посочени тарифни ставки като от 20% до 30 процента.

"Имаме повече от 170 държави и колко сделки можете да сключите?, каза Тръмп. Те са много по-сложни."

Републиканският президент заяви, че очаква "няколко" по-подробни споразумения с други държави след обявяването в сряда на търговска сделка с Виетнам.

Търговските преговори между ЕС и САЩ напредват, въпреки увеличените мита върху металите

Търговските преговори между ЕС и САЩ напредват, въпреки увеличените мита върху металите

В Париж се проведоха конструктивни разговори

Той обаче каза, че предпочита да уведоми повечето други държави за конкретна тарифна ставка, пропускайки подробните преговори.

Коментарите на Тръмп подчертаха предизвикателствата пред завършването на търговски споразумения за всичко - от тарифи до нетарифни бариери, като например забрани за внос на селскостопански продукти.

През април водещи помощници на Тръмп заявиха, че ще работят по 90 сделки за 90 дни, амбициозна цел, която беше посрещната със скептицизъм от търговски експерти, запознати с трудните и отнемащи време търговски сделки от миналото.

Министърът на финансите Скот Бесент заяви пред Bloomberg Television, че около 100 държави вероятно ще видят реципрочна тарифна ставка от 10% и прогнозира "вихрушка" от търговски сделки, обявени преди крайния срок 9 юли, когато тарифите биха могли рязко да се повишат.

Ако 10% мита бъдат дадени на 100 държави, това би било по-малко от първоначално предвиденото от администрацията на Тръмп.

На 2 април Тръмп предизвика срив на пазарите с мащабни реципрочни митнически ставки, вариращи от 10% до 50%, въпреки че временно намали митническа ставка за повечето страни до 10%, за да даде време за преговори до 9 юли.

Много страни с първоначална митническа ставка от 10% не са водили никакви преговори с администрацията на Тръмп, с изключение на Великобритания, която постигна споразумение през май да запази 10% ставка и спечели преференциално третиране за някои сектори, включително автомобили и самолетни двигатели.

Основните търговски партньори, които сега участват в преговори, бяха засегнати от много по-високи митнически ставки, включително 20% за Европейския съюз, 26% за Индия и 24% за Япония.

Други страни, които не са участвали в търговски преговори с администрацията на Тръмп, са изправени пред още по-високи реципрочни мита, включително 50% за малкото планинско кралство Лесото, 47% за Мадагаскар и 36% за Тайланд.

ЮАР иска от Тръмп нова отсрочка за митата

ЮАР иска от Тръмп нова отсрочка за митата

САЩ са вторият по големина търговски партньор на страната след Китай

В сряда Тръмп обяви споразумение с Виетнам, което според него намалява американските мита върху много виетнамски стоки до 20% от предишната заплаха от 46%. Много американски продукти ще могат да внасят безмитен внос във Виетнам.