Министерството на финансите на САЩ обяви нови санкции срещу ключови компании и лица, свързани с руската нефтена и газова индустрия, включително "Сургутнефтегаз", "Газпромнефт", застрахователни компании и т.нар. "сенчест флот". Сред засегнатите са и Сръбската петролна индустрия (NIS), която е частично собственост на руската "Газпромнефт".

Службата за контрол на чуждестранните активи към Министерството на финансите на САЩ добави NIS към списъка със санкции, насочени към руските енергийни компании. Решението е изпратено до сръбските власти, съобщи националната телевизия РТС. В отговор сръбското правителство проведе спешно заседание, включващо представители на изпълнителната и законодателната власт.

В санкционния списък, публикуван на уебсайта на Министерството на финансите на САЩ, попадат и застрахователните компании "Ингосстрах" и "АлфаСтрахование", както и близо 200 кораба, предимно танкери, свързани с "Совкомфлот". Самият "Совкомфлот" също е под санкции, както и заводът за втечнен природен газ на "Газпром" на Балтийското крайбрежие и операторите на пристанищата Лавна и Суходол.

Санкциите засягат и 37 лица, сред които 28 руснаци, седем граждани на Венецуела и един гражданин на Латвия с руски произход. Сред засегнатите са Юсуф Алекперов, син на съоснователя на "Лукойл" Вагит Алекперов, председателят на управителния съвет на "Газпромнефт" Александър Дюков, генералният директор на "Росатом" Алексей Лихачов и други ръководители на компании от енергийния сектор.

Байдън подготвя нови санкции срещу Русия преди идването на Тръмп
Обновена

Байдън подготвя нови санкции срещу Русия преди идването на Тръмп

Очаква се и нов пакет военна помощ за Украйна

Санкциите срещу NIS представляват сериозно предизвикателство за сръбската енергийна политика, тъй като компанията е основен играч в националната икономика. Белград обяви, че ще предприеме всички необходими мерки за намаляване на последствията от санкциите и ще работи за защита на енергийната си независимост.

САЩ се стремят да ограничат достъпа на Русия и свързани компании до международни пазари, като санкционират логистични оператори, застрахователни компании и морски превози, свързани с износа на нефт и газ.

Япония налага нова порция санкции на Русия

Япония налага нова порция санкции на Русия

В новия санкционен списък са включени 11 физически лица, 29 организации и три банки

Великобритания, след САЩ, наложи санкции срещу две големи руски петролни компании: "Сургутнефтегаз" и "Газпромнефт"

В изявлението си за санкции британското правителство заяви, че компаниите колективно произвеждат повече от 1 милион барела петрол на ден на стойност около 23 милиарда долара годишно по текущи цени и че приходите помагат на руския президент Владимир Путин да води война в Украйна.

"Приходите от петрол са жизнената сила на военната икономика на Путин. "Няма да стоим отстрани и да позволим петролните пари да излагат на риск живота на украинци, нито ще позволим на Русия да продължи да пълни хазната си, когато застрашава нашата колективна сигурност", каза британският външен министър Дейвид Лами.

"Борбата срещу руските петролни компании ще изчерпи военните резерви на Русия и всяка рубла, която вземем от Путин, ще помогне за спасяването на украински животи", добави той.

Макрон и Стармър обсъдиха подкрепата за Украйна

Макрон и Стармър обсъдиха подкрепата за Украйна

Възможно е да е било дискутирано изпращането на войски в Украйна след края на войната

Ръководителят на канцеларията на президента на Украйна Андрий Йермак нарече новия пакет от санкции, които Министерството на финансите на САЩ наложи в петък срещу няколкостотин компании в руския нефтен и газов сектор, фирми, които го обслужват, танкери на руската "сянка" флот" и лично шефовете на някои от компаниите "силна стъпка".

Ермак съобщи, че в този пакет САЩ са взели предвид някои препоръки на експертната група Макфол-Йермак, която разработва препоръки относно санкциите срещу Русия от началото на войната.

Ръководителят на администрацията на украинския президент отбелязва най-важните според него аспекти на тази стъпка на САЩ.

"Санкциите засегнаха най-големите играчи в руската нефтена и газова индустрия, включително "Газпромнефт" и "Сургутнефтегаз", техните дъщерни дружества, както и два действащи терминала за втечнен природен газ", отбелязва Йермак.

Освен това той заявява, че с този пакет САЩ блокират дейността на руските застрахователни компании, които застраховат танкери, обявявайки дейността на целия руски енергиен сектор за "вредна", което според Йермак ще позволи налагането на санкции на всеки, работещ в този сектор; се налагат санкции срещу още 184 танкера.

"Това решение се допълва от затварянето на достъпа за останалите кораби на компанията "Совкомфлот" което елиминира пропуските в системата на международните санкции", пише Йрмак.

Освен това Йермак смята за важни аспекти на новия пакет забраната за американските и (непряко) чуждестранните компании да предоставят на Русия услуги в областта на производството и транспортирането на петрол и санкциите срещу морските терминали за LNG.

Зеленски: Спрете руския "сенчест флот" в европейските води

Зеленски: Спрете руския "сенчест флот" в европейските води

Тези кораби не само нарушават санкциите, но са и заплаха за природата