Съединените щати разрешиха на Ирак да плаща на Иран за електроенергия чрез банки в трети страни, съобщава "Ройтерс".
С тази стъпка Вашингтон се надява да попречи на Техеран да наложи непопулярни прекъсвания на електрозахранването по време на горещото лято в Ирак.
Държавният секретар Антъни Блинкън подписа документ за националната сигурност относно 120-дневно освобождаване, което позволява на Ирак - силно зависим от иранската електроенергия - да депозира такива плащания в банки в трети страни, вместо в ограничени сметки в Ирак, обясни американски официален представител.
Средствата, вложени в банкови сметки в трети страни, подобно на депозираните в иракски банки, също ще бъдат ограничени и ще се изисква разрешение от САЩ. По този начин Иран ще разполага с достъп до тях само за разходи за хуманитарни стоки.
В миналото Техеран е принуждавал Багдад да получи разрешение от САЩ да отпусне такива средства, като е намалявал износа на ирански природен газ за Ирак, което ограничава способността на Ирак да генерира енергия и принуждава страната на въвежда крайно непопулярни прекъсвания на тока.
Новото разрешение позволява плащания към банки извън Ирак по искане на иракското правителство - очевидно с надеждата да се прехвърли част от натиска, който Иран упражнява върху Багдад, и към други страни.
"Трябва да помогнем на иракчаните с този вечен натиск от страна на иранците за достъп до парите", заяви американският служител. Според него с новата възможност ще се гарантира по-добро спазване на изискването на САЩ всички плащания да са за хуманитарни цели.
"Това също така помага на иракчаните, поне донякъде, да имат аргумент (пред Иран), че не контролират парите, които са внесли (в банкови сметки в трети страни)", поясни той.
Не е ясно обаче дали Иран ще разхлаби примката около Ирак. Възможно е Техеран да реши, че има по-голямо влияние над Ирак, отколкото над други страни, и да продължи да упражнява натиск.
През 2018 г. на Техеран отново бяха наложени широки икономически санкции от страна на САЩ, след като тогавашният американски президент Доналд Тръмп се оттегли от ядрената сделка, която Иран сключи с Великобритания, Китай, Франция, Германия, Русия и Съединените щати през 2015 г.
Тръмп смяташе, че политиката му на "максимален натиск" върху Иран ще принуди страната да приеме по-строги ограничения на ядрената си програма, за която САЩ, европейските сили и Израел се опасяват, че може да цели получаване на ядрено оръжие.
Иран отдавна отрича да има подобни амбиции.