Свързаната с Иран иракска въоръжена групировка "Катаиб Хизбула" предупреди, че ще възобнови атаките срещу американски войски в региона, ако Съединените щати се намесят в конфликта между Израел и Иран, съобщава "Ройтерс".

"Следим отблизо движенията на армията на американския враг в региона", заяви генералният секретар на "Катаиб Хизбула" Абу Хюсеин ал-Хамидауи. "Ако Америка се намеси във войната, ще действаме директно срещу нейните интереси и бази, разпръснати из региона, без колебание".

Основана след водената от САЩ инвазия в Ирак през 2003 г., "Катаиб Хизбула" е една от елитните иракски въоръжени фракции, най-близки до Иран. Групировката - ключов стълб на мрежата от регионални прокси сили на Иран, пое отговорност за десетки атаки с ракети и дронове, насочени срещу израелските и американските сили както в Ирак, така и в Сирия.

WSJ: И отново САЩ са помогнали в защитата на Израел

WSJ: И отново САЩ са помогнали в защитата на Израел

Свалени са ирански ракети и дронове

В началото на миналата година "Катаиб Хизбула" обяви спирането на всички свои военни операции срещу американските войски в региона в отговор на усилията на иракското правителство.

"Катаиб Хизбула" е част от коалиция от свързани с Иран групировки, известни колективно като "Оста на съпротивата" - обединение от твърдолинейни шиитски въоръжени фракции, които са поели отговорност за над 150 атаки срещу американските сили в Ирак и Сирия от началото на войната в Газа преди около 20 месеца.

Ирак - рядък съюзник както на Вашингтон, така и на Техеран, се стреми да избегне нарушаване на крехката стабилност, като същевременно се фокусира върху възстановяването си след години на конфликт.

Шефът на Пентагона: Преместихме ПВО системи от Украйна в Израел

Шефът на Пентагона: Преместихме ПВО системи от Украйна в Израел

Напрежение в Близкия изток