Американският Сенат одобри номинацията на бившия изпълняващ длъжността главен прокурор Матю Уитакър за посланик на САЩ в НАТО с 52 срещу 45 гласа, въпреки критики относно липсата му на опит в сферата на националната сигурност и външната политика. Решението идва на фона на несигурност около ангажимента на президента Доналд Тръмп към трансатлантическия съюз, пише "Политико".

Номинацията на Уитакър, обявена през ноември, изненада американските съюзници, тъй като той няма значителен опит в международните отношения или сигурността. Въпреки това, по време на изслушванията в Сената миналия месец, Уитакър увери, че ангажиментът на САЩ към НАТО е "железен".

Очаква се той да бъде ключов фактор в кампанията на президента Тръмп за оказване на натиск върху останалите членове на НАТО да увеличат военните си разходи. Тръмп настоява всяка държава от Алианса да отделя поне 2% от своя БВП за отбрана. Президентът дори заяви, че би могъл да преосмисли участието на САЩ в НАТО, ако останалите страни не изпълнят задълженията си: "Ако не плащат — няма да ги защитавам", каза той миналия месец.

Назначението на Уитакър идва в решаващ момент за НАТО, когато съюзът се стреми да поддържа подкрепа за Украйна в контекста на намаляващата американска помощ и нарастващата близост между Тръмп и руския президент Владимир Путин. В отговор на колебанията на Вашингтон, европейските страни търсят варианти за самостоятелно осигуряване на военна подкрепа за Киев.

Гласуването за Уитакър беше забавено с часове заради продължителна реч на сенатор Кори Букър, който говори над 25 часа в знак на протест срещу действията на администрацията на Тръмп и републиканците в Конгреса.

Марко Рубио ще пътува до Брюксел за срещата на НАТО

Марко Рубио ще пътува до Брюксел за срещата на НАТО

Приоритетите на Алианса в областта на сигурността