Правителството на Швейцария иска да разреши митническите проблеми със Съединените щати и е съгласувало проект на мандат за преговори по търговски и икономически въпроси, който да бъде изпратен на комисиите по външна политика на парламента и на кантоните, съобщава "Ройтерс".
Берн не очаква икономически спад в резултат на митата на САЩ, въпреки че износителите и доставчиците са засегнати.
"Целта на Швейцария е да засили двустранните икономически отношения с най-важния си търговски партньор след ЕС", посочиха от правителството. "Швейцария се ангажира да запази и, ако е възможно, да подобри достъпа до пазара в САЩ".
Швейцария работи усилено, за да смекчи въздействието на тарифната политика на президента на САЩ Доналд Тръмп, който първоначално наложи мита върху вноса в размер на 31% за швейцарски продукти.
Двете страни се договориха да ускорят търговските преговори, като президентът Карин Келър-Сътър се срещна с министъра на финансите на САЩ Скот Бесент по-рано този месец.
Със САЩ се обсъждат нетарифни мерки, например за опростено одобрение на медицински изделия, отбеляза Берн.
Инвестициите, които вече са обещани от швейцарски компании в Съединените щати, също се споменават в мандата за преговори. Разговорите ще продължат по други теми, като професионално обучение и данъчни въпроси, добави правителството.
Досега на Швейцария беше спестено пълното въздействие на митата поради изключения за някои продуктови категории, като фармацевтични продукти. Берн обаче посочи, че ситуацията е "много предизвикателна" и че глобалното забавяне спъва икономиката.
"Въпреки това в момента не се очаква макроикономически спад, като например по време на пандемията от COVID-19", добавя швейцарското правителство.
То ще се стреми да запази работните места, като удължи времето, през което компаниите могат да получават компенсация за съкратена работа за своите работници, от 12 на 18 месеца.
Правителството иска да помогне на компаниите чрез подобряване на обществените поръчки и намаляване на разходите за регулации.