Решението на президента на САЩ Доналд Тръмп да наложи на Швейцария по-високи мита, отколкото на по-голямата част от Европа, беше голям шок за експортно ориентираната страна и я тласна към Европейския съюз в опит да овладее последствията, съобщава "Ройтерс".

Въпреки че вчера Тръмп временно постави на пауза митата, за привържениците на по-силни отношения ситуацията потвърди техния аргумент: че един по-непредсказуем свят означава, че Швейцария трябва да увеличи ангажимента със своите съседи от ЕС.

Швейцария направи първа стъпка към по-тясна икономическа интеграция през декември, когато постигна политическо споразумение с Брюксел за преразглеждане на съвместните им търговски отношения.

Това споразумение с ЕС е изправено пред дълъг процес на одобрение, но швейцарският президент и министър на финансите Карин Келер-Сутер го посочи, докато прави равносметка на опциите на Швейцария след търговията на САЩ.

"Искаме да стабилизираме, да задълбочим отношенията с ЕС", заяви.

Неутралната Швейцария комбинира бизнес модел с ниски данъци с пряка демокрация, за да създаде стабилна, отворена икономика, която е по-богата от почти всички държави членки на ЕС. Това подхранва както националната гордост, така и съпротивата срещу поглъщането ѝ от Съюза.

Швейцария търси споразумение със САЩ след по-високи мита от тези за ЕС

Швейцария търси споразумение със САЩ след по-високи мита от тези за ЕС

Швейцарският президент разговаря с Тръмп

След като Тръмп наложи мита, Келер-Сутер съобщи, че веднага е разговаряла с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и се е съгласила да поддържа тесни контакти относно това как трябва да продължат.

Утре Келер-Сутер ще стане първият швейцарски финансов министър, който ще участва в редовна среща на колегите си от ЕС, който миналата седмица Тръмп удари с мита в размер на 20%, доста под тези от 31%, които наложи на Швейцария. И ЕС, и Берн в момента са изправени пред 10% мита.

Поканата на Келер-Сутер за неформалната среща на ECOFIN във Варшава е от преди преизбирането на Тръмп, но нейното присъствие се случва в момент, когато Швейцария засилва сътрудничеството с ЕС в стратегически области в отговор на геополитическите катаклизми, включително войната на Русия в Украйна и преминаването на САЩ към протекционизъм.

Жан-Филип Кол, заместник-директор на индустриалната асоциация Swissmem, заяви, че политическият шок на САЩ прави още по-неотложно Швейцария да одобри новата сделка в Брюксел и да циментира бъдещите основи на отношенията си с най-големия си пазар - ЕС.

Швейцария създава орган, който ще управлява отношенията й със САЩ

Швейцария създава орган, който ще управлява отношенията й със САЩ

Новият орган ще работи до края на годината