Фермери от Източна Европа протестират заради струпването на украинско зърно в региона, койето според тях застрашава бизнеса им, пише "Блумбърг".
Полша и други съседни източноевропейски държави се съгласиха да помогнат на Украйна да изнася украинско зърно за световните пазари, след като износът на зърно от Украйна беше блокиран миналата година поради руската инвазия.
Сега част от това зърно продължава да се натрупва в Източна Европа. Излишъкът е създаден, както заради липсата на инфраструктура, така и заради факта, че местните фермери отлагаха продажбата на миналогодишната си реколта - те решиха да задържат зърното си в очакване на по-високи цени поради войната, коментира агенцията.
Вместо това обаче, на фона на глобалния спад в икономиката, цените на зърното паднаха и фермерите в Полша, Румъния, Словакия, Унгария и България бяха изправени пред по-ниски доходи. В резултат на това те започнаха да се опитват да се отърват от миналогодишните си запаси възможно най-бързо, преди да приберат нова реколта.
Политическите лидери, които първоначално подкрепиха Украйна по въпроса за износа на зърно, са принудени да променят риториката си на фона на недоволството на местните фермери.
"Трябва да помогнем на Украйна да транспортира и продава зърно в страни извън ЕС. Но това не може да стане за сметка на полските фермери и местните пазари", написа полският премиер Матеуш Моравецки в своя "Фейсбук".
Ако преди четири месеца той предложи 20 милиона долара за подпомагане на Украйна да изнася зърно за Африка, сега той призовава Европейската комисия да ограничи обема на украинските доставки за Европейския съюз, защото според него това би дестабилизирало местните пазари.
В същото време, както отбелязва Bloomberg, излишъкът от зърно е местен проблем за няколко страни, докато износът на украински храни е все още значително по-нисък от търсенето им.