Руско-френската компания PowerJet (собствеността в която е разпределена с по 50 на сто за Safran Aircraft Engines и за "ОДК-Сатурн" на държавната корпорация "Ростех"), която произвежда двигателите за руските самолети Sukhoi Superjet 100, прекрати техническото им обслужване и ремонт, поради въведените санкции. За това съобщи руската информационна агенция "Интерфакс", позовавайки се на източници близки до авиационното предприятие.

Регистрираната във Франция компания PowerJet е уведомила партньорите си в Руската федерация за спиране на изпълнението на договорните им задължения още през февруари, след влизането в сила на ограничителните мерки от страна на Европейския съюз и на САЩ е съобщил източникът на агенцията.

Напълно е спряна доставката на резервни части за SaM146, техническата поддръжка и ремонтът на двигателите, включително и връщането на по-рано ремонтираните двигатели и предоставянето на двигатели на лизинг.

По данни на източника, министерството на промишлеността и търговията на Руската федерация е предложило да се използва създадения още преди въвеждането на санкциите склад за резервни части и наборът от сменени двигатели на компанията, за да има възможност SSJ100 да се експлоатира и в бъдеще.

Министерството предлага да се узакони предаването на имуществото на отказалите се от бизнеса си в Руската федерация чуждестранни организации за временно управление от "профилните предприятия в страната".

SSJ100 е първият пътнически самолет, разработен в Русия след разпадането на СССР. Той е в експлоатация от 2008 година.

От началото на руското нахлуване в Украйна, Руската федерация беше напусната от стотици най-големи международни компании. Съгласно изчисленията на Yale School of Management, Руската федерация е напусната вече от почти 500 компании.

Стотици руски самолети под арест на Бермудските острови

Стотици руски самолети под арест на Бермудските острови

Заради санкциите им се отнемат свидетелствата за полет

Днес "Интерфакс" съобщи, че е одобрена схема за разплащане на авиокомпаниите с лизингодатели от "недружелюбни" държави, това ще става в рубли чрез сметки в руски банки. Указът е подписан от руския президент Владимир Путин.

В същото време правителството е оправомощено да определи "процедура за уреждане на отношенията с наемодателите, различна от установената с настоящия указ".

Ден по-рано вицепремиерът Юрий Борисов заяви, че повечето чуждестранни самолети Boeing и Airbus ще останат в Русия въпреки западните санкции, както са решили властите.

САЩ добавиха нови самолети към руските санкции

САЩ добавиха нови самолети към руските санкции

Разпоредбите се отнасят за всеки самолет