Десет бивши социалистически страни, които неотдавна се присъединиха в ЕС, са на път да излязат от кризата, но "съживяването вероятно ще бъде слабо и несигурно".

Това се посочва в доклад на Световната банка, който днес бе публикуван във Варшава, предаде БНР.

"Вероятно тези страни ще отчетат свиване (на икономиката - бел. ред.) с близо 4,2 на сто през 2009 година и нарастване с около 1 процент през 2010 година и 3,6 на сто през 2011 година в сравнение с 3,8 на сто през 2008 година и близо 6 процента през 2007 година", отбелязват авторите на икономическия доклад за десет страни членки на ЕС.

Тези страни са България, Чехия, Естония, Унгария, Латвия, Литва, Полша, Словакия и Словения.

Докладът класира страните в три различни групи въз основа на икономическите им резултати. Полша е начело, следвана от Румъния и България, като трите балтийски страни са поставени доста по-назад от тях.

Полша, която е най-голямата икономика в района и с население от 38 милиона души, е представена като един от редките случаи на успешно избягване на рецесията и сред групата на 10-те от ЕС, и сред 27-те му членки.

"Полша е единствената страна в ЕС, която не отчете през нито едно тримесечие отрицателен растеж и увеличава брутния си вътрешен продукт (БВП) с темп от 1 процент", подчерта пред медиите Каспар Рихтер, водещ икономист от Световната банка, който е специалист по проблемите на района.

Световната банка прогнозира за Полша растеж от 1, 1 на сто през 2009 година и 1,3 на сто през 2010 година.

България, Унгария, Словакия, Румъния и Словения вероятно ще отчетат спад на БВП с 5 до 10 процента тази година, а Чехия - с близо 4 процента.

Някои страни, сред които Чехия, Румъния, Словакия и Словения, могат да постигнат лек растеж, докато България и Унгария могат да очакват слабо свиване на икономиката си.

БВП вероятно ще се понижи с 15 до 20 процента през тази година в трите балтийски страни: Естония, Латвия и Литва.

Идната година техният БВП вероятно също ще намалее, но вече с 2 до 4 процента. Равнището на безработицата в тези 10 страни от 6,1 на сто през 2008 година достигна 8,1 на сто през юли 2009 година или от 2,9 милиона души до 3,8 милиона, допълват авторите на доклада на Световната банка.