Президентът на САЩ Доналд Тръмп подписа изпълнителна заповед в понеделник, с която отлага със 75 дни влизането в сила на забраната за популярното приложение за кратки видеа TikTok. Указът идва в отговор на закона, който предвиждаше приложението да бъде продадено или забранено от 19 януари поради опасения за националната сигурност.

В процеса на подписване на заповедта Тръмп предложи американското правителство да стане съсобственик на 50% от бизнеса на TikTok в САЩ в замяна на разрешението приложението да продължи да функционира. Той също така заплаши да наложи тарифи върху Китай, ако Пекин не одобри сделка с TikTok.

TikTok, който има 170 милиона потребители в САЩ, беше временно свален за американските потребители миналата събота. Законът, приет с огромно мнозинство в Конгреса и подписан от предишния президент Джо Байдън, изискваше китайската компания ByteDance да продаде на американска компания приложението, за да се избегнат рискове от злоупотреба с данните на американски граждани.

Приложението бе възстановено в неделя, а TikTok благодари на Тръмп за уверенията, че потребителите и партньорите на приложението няма да бъдат подложени на тежки глоби. Въпреки това TikTok все още не е достъпно за изтегляне в Apple Store и Google Play.

Редица конгресмени поставиха под съмнение законността на указа, като законодателят Франк Палоун (демократ от Ню Джърси) обвини Тръмп в заобикаляне на закона, който има ясни срокове и разпоредби.

Законът не предоставя на президента правомощия за отлагане на забраната, освен ако ByteDance няма "обвързващи споразумения" за продажба на TikTok - нещо, което остава неясно към момента.

Тръмп заяви, че TikTok е изиграл ключова роля за привличането на млади избиратели в кампанията му за изборите през 2024 г. и добави, че приложението има потенциална стойност от стотици милиарди долари. "Ако ние създаваме тази стойност, защо да не притежаваме поне половината от нея?" - заяви той.

Предложението на Тръмп включва и идеята американското правителство да следи за спазването на правилата и защитата на данните чрез тази собственост.

Китай за първи път сигнализира готовност да разгледа сделка, която да позволи TikTok да продължи да работи в САЩ. Китайското външно министерство заяви, че компаниите трябва да вземат самостоятелни решения за своите операции.

Германските потребители на TikTok са по-малко критични към Китай и Русия

Германските потребители на TikTok са по-малко критични към Китай и Русия

Проучване показва, че само 29,8% от потребителите в TikTok смятат, че Западът трябва да подкрепя Украйна