Властите в Мексико през последната седмица са приели и немексикански граждани, депортирани от Съединените щати. Това е съобщила в понеделник президентът Клаудия Шейнбаум, с което се отменя предишното решение за недопускането им, съобщава "Ройтерс".
Шейнбаум каза, че Мексико е приело над 4000 депортирани, от които "голяма част" са мексиканци. Все още не е било регистрирано "съществено" увеличение на депортираните, приети от Мексико. Депортираните са изпратени с четири полета с граждански самолети, уточнява тя.
Според нея, правителствата са в непрекъснати разговори по проблемите на имиграцията и други споразумения могат да бъдат постигнати през следващите дни.
Тя каза още, че има прецедент Мексико да приема немексикански мигранти от САЩ. Нейният предшественик Андрес Обрадор се е съгласил с програмата "Останете в Мексико" по време на първия мандат на Тръмп.
Припомняме, че президентът на САЩ Доналд Тръмп встъпи в длъжност миналата седмица, обещавайки масови депортации на мигранти, които са били в САЩ незаконно.
Мексико отказа на искането на администрацията да позволи на американски военен самолет, депортиращ мигранти, да кацне в страната.
На 24 януари бяха извършени два подобни полета от американските военни до Гватемала. Американските самолети обаче не успяха да кацнат в Мексико, след като държавата отказа разрешение.
Официални представители на САЩ и Мексико потвърдиха решението.
Подобни полети предизвикаха недоволството също и на Бразилия и Колумбия през последните дни. Бразилия обвини САЩ в "откровено неуважение" към депортираните, които са били с белезници по време на полетите. Колумбийският президент Густаво Петро и Тръмп се скараха в неделя, като почти доведоха страните до ръба на търговска война заради отказа да приеме полети за депортиране на американски военни. По-късно Петро се съгласи да приеме полетите.
В изявление външното министерство на Мексико посочи, че страната има "много добри отношения" със САЩ и си сътрудничи по въпроси като имиграцията. Когато става въпрос за репатриране, ние винаги ще приемаме пристигането на мексиканци на наша територия с отворени обятия, подчертават още от министерството. Но в изявлението не се споменава за отказа, а мексиканските служители, които са потвърдили за това, не са дали обяснение.
Отношенията между САЩ и Мексико се изостриха след встъпването на Тръмп в длъжност на 20 януари. В първия си ден на поста американският президетн обяви нелегалната имиграция за национално извънредно положение. Той възложи на американската армия задачата да подпомогне сигурността на границите, издаде широка забрана за убежище и предприе стъпки за ограничаване на гражданството за деца, родени на американска земя. Тръмп е наредил на границата да бъдат изпратени 1500 допълнителни американски войници, а официални лица казаха, че хиляди други може да бъдат разположени скоро.
Президентът обяви мексиканските наркокартели за терористични организации, преименува Мексиканския залив на Американския залив и заплаши с общо 25% мито върху мексиканските стоки от февруари.
Шейнбаум каза, че не е съгласна с масовите депортации и че мексиканските имигранти са жизненоважни за икономиката на САЩ.
Пентагонът заяви, че американските военни ще осигурят полети за депортиране на повече от 5000 имигранти, държани от властите на САЩ в Ел Пасо, Тексас, и Сан Диего, Калифорния.
Gоspоd_Bog
на 28.01.2025 в 03:26:29 #1Масово депортиране - цели 4 самолета хора. Ционистите се гаврят с техните лумпенски последователи
:help