Туркменистан ще съди пред Международния арбитражен съд Азербайджан за находищата в Каспийско море , заяви в официално съобщение пред държавната телевизия президентът Гурбангули Бердимухамедов.

Той ясно посочи, че страната му претендира за находищата на енергийни ресурси „Сердар", „Осман" и „Омар".

Гурбангули Бердимухамедов обеща да приеме каквото и да е решение на арбитража, но не пропусна да напомни, че западните компании, които работят в спорните находища, могат да очакват искове за компенсации, ако Туркменистан спечели делото.

Що се отнася до Ашхабад, той през 90-те години на миналия век прекрати всички преговори с Баку заради голямото петролно находище „Кяпяз" - туркменското наименование „Сердар".

Същността на проблема се състои в това, че находището е разположено на морската граница между двете страни. Предполагаемите му запаси от петрол и газов кондензат се оценяват на 150 милиона барела. За да потръгне преговорният процес от мъртвата точка, Баку предлага на Ашхабад съвместно да експлоатират спорното находище.

Туркменистан, имащ слаб технически потенциал - няма морски платформи за добив, научни разработки и квалифицирани морски геолози, може да стане голяма страна производителка на петрол. Азербайджан, който не само, че добива, но е и главният износител по тръбопровода Баку-Тбилиси-Джейхан, има интерес да получи допълнителни обеми петрол и газ.

Международният арбитраж трябва да определи координатите на средната линия на дъното на Каспийско море, съгласно които морският участък ще бъде разделен между Туркменистан и Азербайджан по национален признак на сектори.

Ще припомним, че именно въз основа на този принцип Русия, Азербайджан и Казахстан можаха да се договорят и сключиха съответните споразумения. До ден днешен от петте прикаспийски страни само позициите на Туркменистан и Иран пречеха на процеса за окончателно определяне на статута на Каспийско море. Техеран предлага морето да се раздели на пет равни части, което противоречи на интересите на всички останали Прикаспийски страни.