Украйна и САЩ са се споразумели за детайлите на сделката за полезни изкопаеми, след като Вашингтон се отказа от най-строгите си искания. Това съобщава на 25 февруари  Financial Times (FT), като се позовава на свои източници.

FT съобщава, че документът е одобрен от украинските министри на правосъдието, икономиката и външните работи. Длъжностни лица също казват, че президентът Володимир Зеленски може да дойде в Белия дом за церемония по подписване през следващите седмици. Според източници, това може да се случи на 28 февруари, но официално потвърждение на датата няма. 

Отбелязва се, че тази сделка, както се надяват украински официални лица, ще подобри отношенията с администрацията на американския президент Доналд Тръмп и ще проправи пътя за дългосрочни ангажименти за сигурност от Вашингтон.

"Украинските официални лица казват, че Киев вече е готов да подпише споразумение за съвместно разработване на неговите минерални ресурси, включително нефт и газ, след като Съединените щати се отказаха от исканията си за правото на 500 милиарда долара потенциални приходи от разработването на ресурси", се казва в статията.

Източниците на изданието казват, че са договорени много по-изгодни условия на споразумението. Сделката беше представена като начин за разширяване на отношенията със Съединените щати, за да се укрепят перспективите на Украйна след три години война.

Но все още няма официално публикувани подробности.

Тръмп очаква скоро сделката за минералите и среща със Зеленски

Тръмп очаква скоро сделката за минералите и среща със Зеленски

В даден момент ще се срещне и с руския президент Владимир Путин.

"Споразумението за минералите е само част от картината. Много пъти сме чували от администрацията на САЩ, че това е част от по-голяма картина", каза Олга Стефанишина, вицепремиер и министър на правосъдието на Украйна, която ръководеше преговорите.

УНИАН отбелязва, че изключително тежките условия на оригиналния документ, представен в Белия дом като начин Украйна да възстанови военната и финансова помощ на САЩ, предизвикаха възмущение в Киев и други европейски столици.

Украинският президент отказа да подпише споразумението, след което Тръмп го нарече "диктатор" и очевидно обвини Украйна за започването на войната.  Тръмп направи все по-агресивни предложения към Украйна за правата върху нейните минерални богатства, изисквайки до 500 милиарда долара компенсация за подкрепата на Вашингтон за Киев при отблъскването на руската инвазия.

"Няма да подпиша това, което 10 поколения украинци ще трябва да върнат", подчерта Зеленски на пресконференция в неделя.

Зеленски: Тръмп живее в руски дезинформационен балон

Зеленски: Тръмп живее в руски дезинформационен балон

Той заяви, че ще продължи да работи срещу руската дезинформация

Тръмп каза ден по-рано, че ще се срещне с президента Володимир Зеленски "много скоро", за да подпише споразумението и след това може да се срещне и с руския им колега Владимир Путин.

Европейският съюз (ЕС) предложи собствено споразумение за "критично важни материали" на Украйна, точно когато президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че Вашингтон е близо до подписване на сделка с Киев. 

Европейският комисар по индустриалната стратегия Стефан Сежурне заяви, че е представил съперничещото предложение на украински официални лица, с които се е срещнал в Киев по време на посещение на Европейската комисия за отбелязване на третата годишнина от пълномащабното нахлуване на Русия.

"Двадесет и един от 30-те критични материала, от които Европа се нуждае, могат да бъдат осигурени от Украйна в печелившо за всички партньорство", заяви Сежурне, цитиран от AFP .

Той отбеляза многозначително: "Добавената стойност, която предлага Европа, е, че ние никога няма да изискваме сделка, която не е взаимно изгодна."

Украйна притежава огромни запаси от критични елементи и минерали , от литий до титан, които са жизненоважни за производството на модерни технологии и силно желани в глобалната надпревара за ресурси.

От Кремъл Путин вдига залога пред Тръмп с проект за добив на полезни изкопаеми
Обновена

От Кремъл Путин вдига залога пред Тръмп с проект за добив на полезни изкопаеми

Предлага като възможна идеята разходите за отбрана и на Русия и на САЩ да бъдат намалени едновременно с 50%

Освен това има огромни запаси от въглища, както и петрол, газ и уран, но голяма част от тях са в територии под руски контрол.