Сърбия ще има много изгодна цена за газа, а споразумението ще бъде подписано за три години, каза сръбският президент Александър Вучич след телефонен разговор с руския президент Владимир Путин, информира македонската редакция на Радио "Свободна Европа".

На пресконференция Вучич каза, че е имал "добър разговор" с руския президент и те са обсъдили няколко различни теми, а за Сърбия най-важното е, че основните елементи на новото газово споразумение, което ще бъде подписано за три години, са договорени.

Тези елементи, както той каза, са много благоприятни за Сърбия, а използваната досега формула ще остане същата, така че цената ще бъде "много изгодна".

Настоящият договор за доставка на руски газ изтича на 31 май.

Сърбия е изключително зависима от Русия в енергийния сектор, а руската компания "Газпром" има монопол на пазара на нефт и газ там.

Вучич: Сърбия няма намерение да наложи никакви санкции срещу Русия

Вучич: Сърбия няма намерение да наложи никакви санкции срещу Русия

Надява се на редовни газови доставки на добри цени

Тази компания, директно или чрез дъщерните си дружества, е мажоритарен собственик на бившия вътрешен гигант на сръбската петролна индустрия. Освен това е и единственият доставчик на газ за Сърбия и мажоритарен собственик на двата газопровода, които доставят газ от Русия за домакинствата и промишлеността в Сърбия.

Доставките на газ бяха основна тема по време на посещението на Вучич в Русия на 25 ноември 2021 г.

След срещата с Путин той каза, че през следващите шест месеца цената на руския газ за Сърбия няма да се промени и ще бъде 270 долара за хиляда кубически метра.

Тогава Вучич заяви, че е обсъдил с Путин условията на новото споразумение, че няма право да говори за подробности до подписването на споразумението, но изрази очакване, че Сърбия ще бъде "доволна" и че цената ще бъде "изключителна ".

Според изявление на Кремъл Путин каза, че ще бъде намерено "приемливо решение" за цената на руския газ за Сърбия.

Руският газ за Сърбия идва през "Турски поток" и преминава транзитно през България, като въпреки, че "Газпром" вече не доставя количества за България, транзитът през нашата страна не е засегнат засега, но Русия предупреди да не отклоняваме от транзита, предназначен за други страни.

Кирил Петков посочи "Турски поток" като пример за корупция

Кирил Петков посочи "Турски поток" като пример за корупция

На среща с Байдън са обсъдили борбата с корупцията

Президентите на Русия и Сърбия Владимир Путин и Александър Вучич са обсъдили и ситуацията в Украйна и събитията около Косово. Това съобщиха в неделя от пресслужбата на Кремъл, цитирани от ТАСС.

Кремъл отбеляза, че двамата президенти са потвърдили "взаимното намерение за последователно укрепване на стратегическото партньорство между Русия и Сърбия на основата на традиционно тесни връзки между народите на двете страни".

Борел: Политиката на Сърбия спрямо Русия не е съвместима с ЕС

Борел: Политиката на Сърбия спрямо Русия не е съвместима с ЕС

Сърбия да се ангажира с европейските ценности и външна политика